Rynek Infrastruktury
Jak argumentuje Szymczak, na straży cen stoi Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy. Według prezesa IGCP, podwyżki nie są również w interesie przedsiębiorców ciepłowniczych, bowiem „działają na rynku, który nie jest wbrew powszechnemu mniemaniu monopolem naturalnym”. W rozmowie z PAP, Jerzy Szymczak zauważa również, że zawsze alternatywa wobec ciepła systemowego.
11 października władze Warszawy sfinalizowały umowę sprzedaży 85 proc. akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na rzecz Dalki Polska. Umowa pomiędzy samorządem a Dalkią, to największa transakcja sprzedaży dystrybutora ciepła w Polsce. Inwestor zobowiązał się , że SPEC zainwestuje w ciągu najbliższych 7 lat 1 mld zł, z czego 80 proc. tej kwoty w miejską sieć ciepłowniczą.
W umowie zapisano również, że Dalkia nie sprzeda akcji SPEC przez co najmniej 10 lat. Inwestor zobowiązał się również do nieprzenoszenia siedziby spółki.
Zgodnie z umową 15 proc. akcji otrzymają nieodpłatnie pracownicy spółki. Będzie to możliwe po upływie 3 miesięcy od dnia zbycia przez m.st. Warszawa pierwszej akcji SPEC.