Łukasz Malinowski
- Chcemy rozwiązać problem wspólnie, ale w taki sposób, by UE mimo to mogła zobowiązać się do 30-procentowego celu ograniczenia emisji CO2 – powiedział Altmaier w telewizji ARD w rozmowie, któr arelacjonuje PAP. - Mam nadzieję, że na końcu Polska nie będzie tym krajem, z powodu którego nie uda się przyjąć europejskiego stanowiska - dodał.
Parlament Europejski w rezolucji przed 18. konferencją klimatyczną w Dausze zaapelował, by UE podniosła do 30 proc. swój cel redukcji emisji CO2 na rok 2020. Dla Polski nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na wysokoemisyjną energetykę oparta na węglu. Jaz raz polski rząd zablokował plany redukcyjne.
Konferencja COP18 trwa od 26 listopada. Konferencja COP (Konferencja Stron, ang. Conference of the Parties) jest najważniejszym organem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie. Konferencja COP czuwa nad procesem wdrażania postanowień Konwencji przez poszczególne państwa (strony Konwencji), a także wypracowuje nowe postanowienia w formie decyzji. To właśnie podczas Konferencji Stron w 1997 r. został podpisany Protokół z Kioto, jak dotąd jedyne prawnie wiążące porozumienie ustanawiające zobowiązania krajów rozwiniętych w sprawie ochrony klimatu, a w szczególności zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.