Poznaliśmy szczegóły porozumienia związków zawodowych i Carivlle Investments, która ma kupić PKP Energetyka w imieniu CVC Capital Partners. Ciekawostką jest zapis, że nazwa spółki nie zmieni się przez cztery lata.
Wyłączność do dalszego prowadzenia negocjacji w sprawie prywatyzacji PKP Energetyka
otrzymał fundusz CVC Capital Partners. Wielu ekspertów ma
w tej sprawie wątpliwości. Poseł Krzysztof Tchórzewski z PiS poinformował w czwartek „Rynek Kolejowy", że porozumienie ze związkami zawodowymi odnośnie gwarancji podpisała jednak nie firma
CVC Capital Partners, a Caryville Investments.
– Do procesu zakupu akcji PKP Energetyka przystąpiło CVC Capital Partners. W trakcie trwania procesu, zgodnie z przepisami, CVC wskazało Caryville Investments Sp. z o.o. jako podmiot, który nabędzie PKP Energetykę, za którego zobowiązania przy podpisaniu umowy sprzedaży CVC weźmie pełną odpowiedzialność –
zapewnia w oświadczeniu przesłanym redakcji „Rynku Kolejowego" PKP SA.
Co w porozumieniu?Dziś poznaliśmy szczegóły Porozumienia Partnerów Dialogu Społecznego Caryville Investments z Międzyzakładową Komisją Koordynacyjną NSZZ Solidarność PKP Energetyka oraz Radą Krajową Federacji Związków Zawodowych Pracowników Polskich Kolei Państwowych. – Cieszę się, że podpisaliśmy porozumienie. Zapisy w nim zawarte udało się wypracować dzięki odpowiedzialnej postawie każdej ze stron, opartej na dialogu i trosce nas wszystkich o przyszłość firmy i jej pracowników. Wiem, że to ważny krok w naszych negocjacjach, które mam nadzieję zakończymy niebawem pomyślnie, podpisując umowę nabycia akcji PKP Energetyka – powiedział Przemysław Obłój z CVC.
W treści porozumienia podpisanego 16 lipca br., czytamy m.in. – cyt: „Organizacje związkowe wspierają długofalowy rozwój Spółki we współpracy z Inwestorem, jako właścicielem…”. Fundusz CVC na mocy porozumienia zobowiązał się m.in. do niewypowiadania ZUSP-u dla pracowników PKP Energetyka do końca 2019 r. oraz do realizacji Paktu Gwarancji Pracowniczych, zawartych 19 stycznia 2015 roku, w tym gwarancji zatrudnienia oraz premii prywatyzacyjnej dla pracownikow PKP Energetyki.
Nie zmienią nazwyPonadto, strony uzgodniły, że kontynuowane będą uprawnienia pracowników PKP Energetyka, ich rodzin oraz emerytów do ulg transportowych na warunkach obowiązujących obecnie. Nowe stanowiska pracy w ramach rekrutacji, będą proponowane, najpierw obecnym pracownikom spełniającym wymagania w zakresie kompetencji. Przyszły inwestor będzie również wspierał rozwój zawodowy pracowników i podnosił ich kwalifikacje oraz zadeklarował, zgodnie z wnioskiem strony związkowej, że nazwa Spółki pozostanie niezmieniona, co najmniej przez cztery najbliższe lata.
Według nieoficjalnych informacji, do sprzedaży PKP Energetyki może dojść jeszcze dziś. Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński powiedział w sobotę międzynarodowej agencji informacyjnej Reuters, że „spodziewa się finalizacji sprzedaży spółki PKP Energetyka w najbliższych dniach".
Obszerny raport na temat PKP Energetyki przeczytasz na portalu Monitor. A w nim: Dane finansowe
Umowy na dostawę energii
Optymalna struktura spółki
Projekcja zachowań nowego właściciela