Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Świrski o pożarze w Elektrowni Turów

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
25-07-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
konradswirski.blog.tt.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Świrski o pożarze w Elektrowni Turów
fot. Vondraussen / wikimedia commons
Wczoraj i dziś energetyka trafiła na czołówki wiadomości – niestety w obrazkach pożaru i alarmistycznych reportażach z miejsca katastrofy – pisze na swoim blogu dr hab. inż. Konrad Świrski, prezes firmy Transition Technologies.

Ostatnio energetyka zwykle pokazywana w mass-mediach jest przez pryzmat protestów i mało twórczych dyskusji, choć zdarzają się wyjątki jak teraz. Zwykle informacja jest nudna, bo musi nastąpić spektakularna katastrofa , aby awansować na pierwsze spoty w wiadomościach lub do żółtego albo czerwonego paska serwisu informacyjnego. Właśnie stało się wczoraj – w Elektrowni Turów wybuchł pożar. Wciąż informacje są fragmentaryczne, ale (wielkie uznanie dla strażaków) sytuacja jest opanowana. Jak zawsze w takich przypadkach – zdążył się niefortunny zbieg okoliczności (unfortunate coicindence). Katastrofy przemysłowe nigdy nie mają prostej przyczyny, zawsze musi nastąpić sprzężenie kilku nieoczekiwanych faktów, na dodatek połączonych z brakiem przewidywania lub jakimś totalnie niesprzyjającym czynnikiem – czas, materia lub zasoby ludzkie. Tak było i teraz – pożar wybuchł podczas remontu bloku, w okolicach układu nawęglania (a właściwie podawania biomasy, co jak intrygująco w wiadomościach przekazywane jest jako „nawęglania biomasą” choć pewnie bardziej prawdziwe byłoby określenie „nadrewniania biomasą”). Wygląda, że znowu niestety przyczyna jest prozaiczna, prawdopodobnie w czasie prac remontowych doszło do zaprószenia ognia i zapalenia pozostałości biomasowego pyłu lub mieszanki pyłu węglowego z biomasą pozostałego gdzieś w okolicach podajników (taśmociągu).


Pisze znowu – bo coś takiego już miało miejsce – w 2002 roku, wiadomości obiegły zdjęcia elektrowni Pątnów całkowicie zasnutej dymem – to spaliła się nastawnia operatorska dwóch bloków – pracownicy remontowi doprowadzili do zapalenia tras kablowych pod pomieszczeniem, a w konsekwencji do całkowitego jego spalenia (efekt wyłączenie dwóch bloków przez 3 miesiące i całkowita wymiana systemu automatyki, cała elektrownia odstawiona na dwa dni – dym zablokował widoczność, ale zaraz powrót innych bloków do pracy).


Tym razem rezultaty będą podobne – wstępne informacje mówią o stratach na dwóch blokach – wypalone układy nawęglania na #1 i spalony dach #2 i względnie optymistyczne oceny braku problemów na krytycznych urządzeniach – tym niemniej przywrócenie do ruchu (tych dwóch bloków) zajmie pewnie do zimy. W czasie pożaru, pomimo dość spektakularnych widoków płonących instalacji, udało się utrzymać w czasie pracy połowę elektrowni (awaryjnie wyłączono tylko cztery bloki z ośmiu, dwa płonące i dwa sąsiednie), co o tyle istotne, że nie mamy do czynienia z całkowitym odstawieniem całości i problemami z uruchomieniem „od zera”.


Tym razem jak zawsze – „niefortunny zbieg okoliczności” to prawdopodobnie nieprzestrzeganie procedur połączone z pechową obecnością łatwopalnych pozostałości paliwa (mielona biomasa lub pył węglowy), których pewnie nie powinno do końca być akurat w miejscu, gdzie pojawił się pracownik ze spawarką.


Wspominając jeszcze inne pechowe wydarzenia, można wrócić do 1998 roku, gdzie (też elektrownia Turów) i wyjątkowo niefortunnie dobrany czas (wigilia wieczorem) połączony z pechowym działaniem sprzętu (zawiodły układy automatyki zabezpieczeń na stacji rozdzielczej) spowodowały awarię bloku #4 – zniszczenie generatora, następnie pożar i wszystkie kolejne konsekwencje.


 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

7 mitów energetyki odnawialnej

Intermodal i logistyka

7 mitów energetyki odnawialnej

Konrad Świrski 30 sierpnia 2015

 Świrski: Polska zmarnowała najlepszy czas na reformę górnictwa

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

7 mitów energetyki odnawialnej

Intermodal i logistyka

7 mitów energetyki odnawialnej

Konrad Świrski 30 sierpnia 2015

 Świrski: Polska zmarnowała najlepszy czas na reformę górnictwa

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5