Rynek Infrastruktury
Według informacji tej gazety, chodzi o projekt zmiany ustawy o samorządzie gminnym. W świetle planowanych zmian część budowli nie byłaby opodatkowana. Tak może stać się ze zbiornikami oraz tymczasowymi obiektami budowlanymi jak np. kioski uliczne czy pawilony sprzedaży.
Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, powiedział „KS”, że rząd wprowadza zmiany, które skutkują mniejszymi wpływami do budżetu. Jednocześnie zadań, które spoczywają na gminie nie ubywa, ale przybywa. – Bardzo liczymy na podatki od nieruchomości z Polskiego LNG i na to, że rząd nie podejmie decyzji skutkującej tym, że możemy ich nie otrzymywać. Już od kilku lat grupom lobbingowym udaje się przeforsowywać u decydentów swoje pomysły, a samorządy mają w tej sprawie niewiele do powiedzenia. Za to wpływy do budżetu są coraz mniejsze – dodaje Żmurkiewicz.
„Kurier Szczeciński” zwraca uwagę, że Świnoujście w ramach Związku Miast Polskich zgłosiło już swoje uwagi do projektu ustawy. W marcu mamy poznać treść aktu po ewentualnych zmianach. – Jeżeli dojdzie do zmian w ustawie i okaże się, że dany obiekt nie jest budynkiem, w rozumieniu ustawy prawo budowlane i jednocześnie nie jest sklasyfikowany w grupie drugiej klasyfikacji środków trwałych, to nie będzie on podlegał opodatkowaniu. Opodatkowane nie będą też urządzenia, które do tej pory były opodatkowane jako całość techniczno użytkowa w sieciach technicznych, np. transformatory, czy stacje redukcyjno-pomiarowe gazu – mówi Hanna Kiełbowicz, naczelnik wydziału podatków w Urzędzie Miasta Świnoujście.
Warto przypomnieć, że władze Świnoujścia planują, iż właśnie dzięki zwiększonym wpływom z podatku od nieruchomości z tytułu funkcjonowania Polskiego LNG będą w stanie wyłożyć pieniądze na wkład własny przy budowie tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam.