wiz. Zarząd Morskich Portów Szczecin i ŚwinoujścieWizualizacja planowanego głębokowodnego terminala kontenerowego w porcie morskim Świnoujście
Dziś w Szczecinie zawarto umowę przedwstępną w sprawie budowy głębokowodnego terminala kontenerowego w porcie morskim w Świnoujściu. Wiążący kontrakt jest spodziewany dopiero w przypadku uzyskania wszelkich zgód środowiskowych, co wymaga odpowiednich uzgodnień ze stroną niemiecką.
Stronami rzeczonej umowy są Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) oraz konsorcjum, które zawiązały katarski Qterminal i belgijski Deme Concessions, a które wybuduje terminal i będzie jego operatorem po zakończeniu jego budowy. – To pierwsza inwestycja Katarczyków w naszym regionie – mówił wcześniej Krzysztof Urbaś, prezes zarządu ZMPSiŚ w wypowiedzi dla Radia Gdańsk. Obiekt ma powstać na wschód od terminala LNG, z którego już możliwe jest wprowadzenie do systemu gazociągów przesyłowych 6,2 mld m3 gazu ziemnego, a po ukończeniu realizowanej obecnie rozbudowy wartość ta wzrośnie do 8,3 mld m3.
Nowy terminal ma kosztować 3 mld zł. Jak wskazywał obecny podczas uroczystości wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, jest to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Warto odnotować, że będzie oznaczała także dużą wartość dodaną dla gospodarki regionalnej i lokalnej, w tym dla rynku pracy, ponieważ przewidywane zatrudnienie opiewa na 900 osób. – Ta inwestycja musi się jak najszybciej rozpocząć, bo dynamika rozwoju portów to wymusza. I biorąc to pod uwagę, ten terminal kontenerowy musi w Świnoujściu powstać – komentował Marek Gróbarczyk.
Prezes zarządu ZMPSiŚ poinformował ponadto, że inwestorzy zobowiążą się do wyłożenia aż 5 mln euro w ramach działań na rzecz społeczności lokalnej. – Na co konkretnie, to już rozstrzygnie się z mieszkańcami Świnoujścia i władzami miasta – uzupełnił Krzysztof Urbaś.
Trzeci głębokowodny terminal kontenerowy w Polsce
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma być trzecim tego typu obiektem w Polsce, wypełniając lukę między Hamburgiem a Trójmiastem. Jego roczną przepustowość określono na 1,5 mln TEU, jednak możliwy ma być wzrost możliwości przeładunkowych do 2 mln TEU. Terminal będzie mógł obsługiwać dwie 400-metrowe jednostki jednocześnie, a także jedną 200-metrową.
Dla porównania w Hamburgu w 2022 roku przeładowano 8,3 mln TEU przy maksymalnej przepustowości 9 mln TEU. Z kolei gdański Baltic Hub znajduje się w trakcie rozbudowy, która umożliwi zwiększenie zdolności przeładunkowych z 3 mln TEU do 4,5 mln TEU. Planowany port zewnętrzny w Gdyni zakłada natomiast możliwość przeładunków 2,5 mln TEU.
Gróbarczyk: Ten projekt odpowiada zapotrzebowaniom rynku
– Ten projekt będzie zrealizowany, bo ma on po prostu podstawy ekonomiczne i odpowiada zapotrzebowaniom rynku – mówił w zeszłym roku we wrześniu Marek Gróbarczyk. Wydaje się zatem, że dobry czas przed portem morskim Świnoujściu. Oprócz terminala kontenerowego w najbliższych latach powstać ma choćby terminal instalacyjny dla morskich elektrowni wiatrowych, który zrealizuje spółka z grupy kapitałowej ORLEN.
Największym wyzwaniem dla portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu może okazać się dostęp kolejowy. Wprawdzie modernizacja linii kolejowej nr 351, łączącej Szczecin z Poznaniem, dobiega końca, jednak priorytetowa w kontekście ruchu towarowego jest tzw. “nadodrzanka”, czyli linia kolejowa nr 273, która łączy Szczecin z Wrocławiem przez Zieloną Górę i Głogów.
Wschodni tor podejściowy – warunek sine qua non dla powodzenia inwestycji
Realizacja inwestycji w głębokowodny terminal kontenerowy wymagać będzie budowy wschodniego toru podejściowego do świnoujskiego portu morskiego, co ma z jednej strony zapewnić adekwatne względem największych kontenerowców oceanicznych i masowców do 200 tys. ton ładunku parametry żeglugowe, a z drugiej strony zakończyć spór z Niemcami, dlatego będzie on przebiegał wyłącznie przez obszary uznane przez obydwie strony za polskie morze terytorialne oraz polską wyłączną strefę ekonomiczną.
Nowy tor wodny ma mieć głębokość techniczną na poziomie 17 metrów, co umożliwi obsługę jednostek o 15-metrowym zanurzeniu, czyli największych, jakie mogą wejść na Bałtyk, zważywszy na ograniczenia w obszarze cieśnin duńskich. Długość szlaku wyniesie ok. 70 kilometrów, a szerokość 500 metrów. Koszt jego budowy jest obecnie szacowany na ok. 8 mld zł, a zatem ponad cztery razy więcej niż zrealizowane niedawno pogłębienie toru wodnego łączącego Świnoujście ze Szczecinem do 12,5 metra.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.