Szwajcarski inwestor, Visa Vento, wybuduje w Krzanowicach farmę wiatrową, która ma docelowo mieć moc 90 MW. Elementy konstrukcyjne dostarczy niemiecka firma FWT Production GmbH. Partnerem przy realizacji zamówienia jest firma Strabag.
Inwestorem całego przedsięwzięcia jest spółka wywodząca się ze Szwajcarii, Visa Vento. Firma specjalizuje się w rozwoju, budowie i eksploatacji farm wiatrowych. Pierwszy etap ma zostać ukończony jeszcze do końca 2015 roku. W tym czasie w Krzanowicach mają stanąć trzy turbiny FWT 2500. Każda o mocy 2,5 MW, wysokości 100 m i średnicy wirnika 100 m. Jest to program budowy farmy wiatrowej Krzanowice III.
Dalej, w 2016 roku rozbudowana o 14 nowych elektrowni ma zostać farma wiatrowa Krzanowice I. W 2017 roku inwestor rozpocznie etap budowy Krzanowice II instalując elektrownie klasy FWT 3000 o mocy 3,0 MW. W trzecim etapie do sieci podłączonych zostanie 16 takich elektrowni wiatrowych z wieżą hybrydową Ventur o wysokości 140 m i wirnikami o średnicy 120 m.
Łącznie w ramach tej inwestycji ma powstać 33 elektrowni wiatrowych, które w sumie dadzą moc 90,5 MW. Po ukończeniu przedsięwzięcia będzie to jedna z największych farm wiatrowych w naszym kraju.
To ile energii da ta elektrownia zależy w dużej mierze od prędkości wiatru. Producent podaje, że przy prędkości 5 m/s w skali roku FWT 3000 da ok. 6 mln kWh, a jeśli wiatr osiągnie 8,5 m/s to turbina wyprodukuje 14,5 mln kWh w ciągu roku. Przy większych prędkościach wiatru jedna elektrownia może dać nam nawet 70 tys. kWh dziennie.
Elektrownię wiatrową dostarczy niemiecka spółka FWT Production GmbH, a pracami w zakresie infrastruktury zajmie się Strabag. Ze współpracy cieszy się prezes FWT Henning Zint. – Dzięki tej inwestycji mamy w końcu szansę aby zdobyć przyczółek w Polsce i podjąć współpracę z jednym z najważniejszych dostawców technologii sprzętu i usług – mówi.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.