Główną przyczyną sytuacji Universu jest nieuregulowanie płatności przez znajdującą się aktualnie w upadłości likwidacyjnej spółkę Hydrobudowa Polska. Uniserv na jej zlecenie realizował prace żelbetowe związane z budową dwóch zbiorników magazynowych gazu skroplonego w Świnoujściu.
Od uregulowania zaległości, w ramach solidnej odpowiedzialności, uchylił się także generalny wykonawca inwestycji – konsorcjum Saipem, Techint i PBG oraz inwestor (Polskie LNG). Jak wskazuje Univers ta sytuacja spowodowała wycofanie się banków z finansowania bieżącej działalności spółki oraz blokowanie środków pieniężnych z już zrealizowanych kontraktów na poczet ewentualnej spłaty przyszłych wierzytelności banków.
Sąd, wydając postanowienie o upadłości spółki z możliwością zawarcia układu, pozostawił dotychczasowy zarząd spółki oraz wyznaczył sędziego-komisarza oraz nadzorcę sądowego.
Przeprowadzenie postępowania układowego daje szansę na kontynuowanie przez spółkę działalności operacyjnej. Jak informuje zarząd spółki Uniserv realizuje aktualnie wszystkie zawarte kontrakty oraz, że wszystkie zlecenia są rentowne.
Upadłość Hydrobudowy Polska jest konsekwencją upadłości Grupy PBG, w skład której wchodzi spółka. PBG to jeden z trzech konsorcjantów realizujących projekt budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Terminal pozwoli na odbiór 5 mld m³ gazu ziemnego rocznie. Inwestycja jest pierwszym tego typu projektem infrastrukturalnym nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej, który ma na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu do kraju oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.