W marcu tego roku rozpoczęły się badania lokalizacyjne i środowiskowe, związane z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prace prowadzone są w dwóch lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” na terenach gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino, w województwie pomorskim – poinformowała spółka PGE EJ1.
Badania koncentrują się na działaniach niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym półroczu 2020 roku. Przedmiotem badań jest określenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko na etapach przygotowania, budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej.
Celem badań jest uzyskanie danych do przeprowadzenia oceny terenu z punktu widzenia przydatności dla posadowienia elektrowni jądrowej, w tym weryfikacja czynników wykluczających możliwość uznania terenu za spełniający wymogi bezpieczeństwa jądrowego (występowanie tzw. wady zasadniczej).
Dane zebrane w toku badań będą w kolejnych etapach prac przetwarzane i poddawane analizom modelowym. Wyniki prac są niezbędne w celu opracowania rozwiązań zapewniających bezpieczne funkcjonowanie elektrowni oraz ograniczenie do minimum jej oddziaływania na życie okolicznych mieszkańców i środowisko naturalne.
Badania prowadzone są przez spółkę PGE EJ1 przy udziale wykonawcy programu badań tj. spółki Elbis, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Prace wykonywane przez Elbis związane są między innymi z badaniami obejmującymi swoim zakresem sporządzenie modelu strukturalno-tektonicznego terenu oraz wykonaniem analizy prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsień ziemi na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino. Decyzje o dalszym sposobie realizacji programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą podejmowane w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Decyzje te mają zapaść jeszcze w tym roku.
Przypomnijmy, że spółką, która zajmuje się realizacją projektu jądrowego, jest PGE Energia Jądrowa. Wstępna decyzja o lokalizacji inwestycji ma zostać wybrana w przyszłym roku. Koszt budowy elektrowni jądrowej szacowany jest na około 40 do 60 mld zł. Instytucje publiczne wydatkowały już w latach 2014-2016 ze środków rezerwy celowej, przeznaczanych na realizację programu jądrowego,
kwotę 5,3 mln zł.