Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę z NDI na budowę nowego terminala intermodalnego na terenie centrum logistycznego. Inwestycja, której realizacja powinna zostać zakończona do sierpnia 2026 roku, będzie miała istotne znaczenie w kontekście mobilności wojskowej.
Na początku 2024 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Instrumentu “Łącząc Europę” – Transport – Mobilność Wojskowa na projekt budowy terminala intermodalnego na terenie Centrum Logistycznego Portu Gdynia. Wielkość przyznanego dofinansowania wyniosła równowartość 50% wydatków kwalifikowalnych, czyli 37,5 mln zł. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano budowę obiektu składającego się z 2 torów ładunkowych o długości ok. 750 metrów, zakończonych stałą, najazdową rampą załadunkową, a także toru dojazdowego i toru komunikacyjnego. Łącznie w ramach zadania wybudowanych zostanie 2730 metrów toru pojedynczego, a także 5 rozjazdów.
Inwestycja obejmuje również wybudowanie betonowego placu manewrowo-odstawczego o powierzchni 30 tys. m2 i wewnętrznych dróg manewrowych oraz zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Jej efektem będzie możliwość obsłużenia w powstałym układzie drogowo-kolejowym przeładunków z wykorzystaniem suwnic kontenerowych. Zapewniona przy tym zostanie zdolność do obsługi ładunków o masie 100 ton i pojazdów o masie do 120 ton, np. czołgów podstawowych o nacisku do 12,23 ton na oś i wagonów kolejowych o nacisku co najmniej 22,5 ton na oś, a tym samym spełnienie wymogów właściwych infrastrukturze podwójnego zastosowania.
Zakres przedsięwzięcia obejmuje ponadto budowę zbiornika retencyjnego wraz z zielenią oraz przebudowę infrastruktury elektroenergetycznej, sanitarnej, czy telekomunikacyjnej. Terminal intermodalny podwójnego zastosowania powstanie na zapleczu Portu Gdynia, w pobliżu Estakady Kwiatkowskiego i ulicy Janka Wiśniewskiego. Jak poinformował pod koniec poprzedniego miesiąca ZMPG, w dniu 17 marca podpisana została umowa na realizację zadania o wartości brutto ok. 65 mln zł z wyłonionym w przetargu wykonawcą, czyli NDI. Z kolei w dniu 28 marca miało miejsce przekazanie placu budowy wraz z wizją lokalną, w którym wzięli udział przedstawiciele wykonawcy oraz ZMPG.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa obiektu powinna zostać zakończona do końca sierpnia bieżącego roku. Port Gdynia już dziś odgrywa kluczową rolę w przeładunkach sprzętu wojskowego i stanowi główną bazę morską NATO na terenie Polski. Co więcej, już dziś do obsługi transportów wojskowych wykorzystywany jest rejon planowanego terminala intermodalnego. Jak wskazuje ZMPG, zwiększenie możliwości w zakresie obsługi przeładunków wojskowych w Porcie Gdynia wpisuje się dążenie do wzmocnienia NATO na wschodniej flance. Jak informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku na łamach “Rynku Infrastruktury”, port morski w Gdyni odgrywa ogromną rolę w obsłudze dostaw ciężkiego sprzętu wojskowego z Korei Południowej, zamówionego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.