Według słów Hanny Trojanowskiej, pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej: „Projekt PPEJ, który został przedłożony Radzie Ministrów, jest mapą drogową pokazującą co należy zrobić, aby energetykę jądrową w Polsce wdrożyć. Ustanawia cele i sposoby do ich osiągnięcia, a także określa ramowy harmonogram prac inwestora.”
W 2025 r. z atomówki popłynie prąd
Na razie PPEJ to dokument, nad którym proceduje Rada Ministrów i zręczniej nam będzie się wypowiadać, kiedy dokument ten zostanie przyjęty. Tego rodzaju projekt wymaga jednak kierunkowej decyzji politycznej, tak jest na całym świecie. Jeśli będzie pozytywny sygnał ze strony rządu, my jesteśmy gotowi realizować to zadanie - powiedział dziennikarzom Dariusz Marzec, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Dodał również, że w 2025 r. z elektrowni powinien popłynąć prąd.
- Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) to strategiczny dokument, który przedstawia zakres działań, jakie należy podjąć, aby bezpiecznie korzystać z energetyki jądrowej w naszym kraju, a w tym jak postępować z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi. Warto pamiętać, że Projekt PPEJ jest katalogiem działań, zadań i celów, tak by bezpiecznie budować i eksploatować elektrownie jądrowe w Polsce - wyjaśnia Ministerstwo Gospodarki.
10-15 lat prac przygotowawczych
Główne punkty, których dotyczy PPEJ, to: cele wdrożenia energetyki jądrowej; uzasadnienie ekonomiczne; finansowanie programu; organizacja prac nad programem, potencjalne lokalizacje elektrowni oraz bezpieczeństwo i ochrona środowiska. Resort gospodarki podkreśla, że nie zastąpi on jednak analiz i wysiłku organizacyjnego, jaki muszą podjąć wszystkie podmioty zaangażowane w projekt.
Jego głównym celem jest wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej, co przyczyni się do zapewnienia dostaw odpowiedniej ilości energii elektrycznej po akceptowalnych dla gospodarki i społeczeństwa cenach, przy równoczesnym zachowaniu wymagań ochrony środowiska.