Rada miasta w Legionowie 8 sierpnia br. podjęła uchwałę, w której odrzuciła wniosek Społecznej Inicjatywy Lokalnej o przeprowadzenie referendum ws. prywatyzacji PEC. Rada, opierając się na opinii prawnej sporządzonej przez radcę prawnego w urzędzie miasta Stanisława Prykowskiego, a jednocześnie przewodniczącego rady nadzorczej PEC uznała bowiem, iż wniosek ten zawierał braki formalne.
Uchwała rady została zaskarżona 22 sierpnia br. przez SIL do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd, ma 14 dni na jej rozpatrzenie, jednak skarga powinna być kierowana za pośrednictwem rady miasta. Ta natomiast dostarczyła ją do sądu 3 października br., a sąd dopatrzył się braków formalnych.
Dziś w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbędzie się rozprawa w sprawie referendum w przedmiocie sprzedaży legionowskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
W marcu radni w Legionowie podjęli decyzję o prywatyzacji tamtejszego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jako powód wskazywali fakt, że niezbędne modernizacje kosztowałyby około 150 mln zł, czego nie byłby w stanie udźwignąć gminny budżet. Pieniądze z prywatyzacji samorząd zamierza zainwestować w szpital, bezkolizyjne przejścia dla pieszych oraz Aquapark.
23 marca Rada Miasta Legionowo podjęła decyzję o zezwoleniu na sprzedaż 85% udziałów w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Legionowo. Jako metodę zbycia udziałów wybrano negocjacje, których przebieg jest tajny.
Działacze społecznej inicjatywy wskazują, że prywatyzacja przyczyni się do podwyżek cen za energię cieplną.