ww
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, z 39 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców 20 już sprywatyzowało swoje spółki. Według analityków w ich ślady pójdą kolejne duże miasta.
Gazeta wymienia Radom, Lublin, Olsztyn oraz Kielce, Bydgoszcz i Białystok wśród tych samorządów, które mogą sprzedać swoje spółki ciepłownicze. - Sieci ciepłownicze wymagają dużych inwestycji modernizacyjnych, a prywatni inwestorzy są gotowi takie inwestycje finansować w zamian za stałe przychody i zyski z dywidendy – pisze Rzeczpospolita.
Całość artykułu
11 października władze Warszawy sfinalizowały umowę sprzedaży 85 proc. akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na rzecz Dalki Polska. Kwota transakcji to 1,44 mld zł. Umowa pomiędzy samorządem a Dalkią, to największa transakcja sprzedaży dystrybutora ciepła w Polsce.
Inwestor zobowiązał się, że SPEC zainwestuje w ciągu najbliższych 7 lat 1 mld zł, z czego 80 proc. tej kwoty w miejską sieć ciepłowniczą. W umowie zapisano również, że Dalkia nie sprzeda akcji SPEC przez co najmniej 10 lat. Inwestor zobowiązał się również do nieprzenoszenia siedziby spółki. - Dalkia Polska złożyła najlepszą ofertę, na którą składało się łącznie kilka czynników: cena, zobowiązania inwestycyjne dla SPEC oraz dodatkowe zobowiązania, takie jak to, że siedziba spółki pozostanie w Warszawie – a to znaczy, że tu będzie płacić podatki. Ponadto, inwestor zaprezentował najlepszy program rozwoju SPEC – uzasadniał wybór Dalki warszawski ratusz.
Swoje udziały w spółce Energetyka Cieplna Opolszczyzny zamierza sprzedać również opolski ratusz. Pieniądze z prywatyzacji, które zasilą miejską kasę, mają zostać przeznaczone na strategiczne inwestycje dla miasta. - W ciągu najbliższego czasu wybierzemy doradcę prywatyzacyjnego. Pod koniec roku znana będzie wycena i warunki sprzedaży. Przetarg na sprzedaż udziałów odbędzie się na początku przyszłego roku – informuje Rynek Infrastruktury, Mirosław Pietrucha, rzecznik prasowy prezydenta Opola.