Arek Kowalczyk
Słowa prezesa Energi nt. nowego bloku w El. Ostrołęka cytuje "Rzeczpospolita". Jak czytamy w „Rz” Bieliński powiedział, że poszukiwania partnera do realizacji inwestycji trwają, ale mimo tego wydaje się, że pozyskanie go będzie trudne. Prezes Energii zaznaczył, że spółka realizuje inwestycje modernizacyjne w Ostrołęce, która pozwolą na funkcjonowanie trzech bloków elektrowni do 2030 roku.
W sprawozdaniu zarządu z działalności z za ubiegły rok Energa tłumaczy, że projekt Ostrołęka C został wstrzymany ze względu na trudności z uzyskaniem finansowania w formule project finance oraz niekorzystną sytuację na rynku firm budowlanych. Jednocześnie zarząd podkreśla, że w ubiegłym roku grupa prowadziła działania zmierzające do pozyskania partnera zainteresowanego wspólną realizacją tego projektu lub jego zakupem. Jak czytamy w sprawozdaniu: „Pomimo wstępnego zainteresowania udziałem w projekcie ze strony kilku potencjalnych inwestorów, nie wpłynęły satysfakcjonujące Grupę oferty. W chwili obecnej grupa rozważa alternatywne scenariusze dalszych działań, w tym zmniejszenie mocy bloku w Ostrołęce, zmianę paliwa na gaz”.
- Zdajemy sobie sprawę, że istnieje uzasadnienie dla powstania nowej elektrowni konwencjonalnej w północno-wschodniej Polsce. Jednak skala inwestycji oraz obecny kryzys finansowy, który spowodował mniejszą dostępność kapitału zewnętrznego i mniej korzystne warunki jego uzyskania, czynią samodzielną realizację projektu niemożliwą. Kontynuowanie projektu w dotychczasowej formule byłoby niezgodne z interesem publicznym, w tym akcjonariuszy naszej spółki – tłumaczył w 2012 r. decyzję Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Enerdze.
Przypomnijmy, że władze spółki podkreślały, że budowa nowego bloku o mocy około 1000 MW w Ostrołęka - jedynej lokalizacji elektrowni systemowej w północnowschodnim regionie Polski – z punktu wiedzenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jest niezmiernie ważna. Paliwem produkcyjnym nowego bloku ma/miał być węgiel kamienny z dodatkiem biopaliwa.
Oddanie do eksploatacji nowego bloku 1000 MW planowano na przełomie 2016 i 2017 r.