M. Franczak
Wczoraj Tusk spotkał się z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem Szef rządu dyskutował z komisarzem również o prowzrostowym charakterze funduszy strukturalnych. Według Tuska, narzędzia stymulujące wzrost gospodarczy powinny towarzyszyć polityce oszczędnościowej w czasie spowolnienia ekonomicznego. Premier zwrócił uwagę na korzyści, które uzyskują również płatnicy netto w związku z polityką spójności.
W czwartek Donald Tusk rozmawiał też z komisarzem ds. budżetu z Januszem Lewandowskim o negocjacjach wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Przedmiotem spotkania premiera z komisarzem Lewandowskim były też m.in. przygotowania do październikowej i listopadowej Rady Europejskiej.
Natomiast dziś premier spotka się w stolicy Słowacji Bratysławie z przewodniczącymi Komisji i Parlamentu Europejskiego oraz szefami rządów i przedstawicielami kilkunastu państw UE. Tematem będzie m.in. rola polityki spójności w tworzeniu miejsc pracy i wspomaganiu wzrostu gospodarczego. To kolejne spotkanie Grupy Przyjaciół Polityki Spójności. Grupę tę tworzą państwa zabiegające o utrzymanie bądź zwiększenie roli polityki spójności w opracowywanym nowym budżecie unijnym na lata 2014-2020.
- Polityka spójności, a więc te miliardy euro, setki miliardów euro, które inwestuje się bezpośrednio najczęściej w infrastrukturę, to (…) najskuteczniejsze narzędzie będące dzisiaj w dyspozycji UE na rzecz wzrostu - powiedział premier Tusk na poprzednim spotkaniu Grupy Przyjaciół Polityki Spójności w Budapeszcie.
Negocjacje wieloletniego budżetu UE powinny zakończyć się do grudnia 2012 roku. Kluczowa w tym zakresie będzie listopadowa Rada Europejska. Stronami negocjacji są Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska.