– Zważywszy na zaawansowanie Programu polskiej energetyki jądrowej, administracja rządowa realizuje swoje obowiązki w sposób aktywny i profesjonalny – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii, Andrzej Piotrowski.
Interpelacja poselska Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zawierała szereg pytań na temat programu jądrowego i jego zaawansowania. Odpowiadający z upoważnienia ministra energii, wiceminister Piotrowski uspokajał, że program prowadzony jest w sposób rzetelny i skrupulatny. „Administracja rządowa realizuje swoje obowiązki w sposób aktywny i profesjonalny, co zostało potwierdzone w Sprawozdaniu z realizacji PPEJ, przyjętym 14 października 2016 r.” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
(CZYTAJ:
Prof. Strupczewski (NCBJ): Atom musi poczekać, PiS ma ważniejsze problemy)
Jak dodaje, przygotowania do realizacji planu zostały pozytywnie ocenione przez misję Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR) przeprowadzoną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. „Wskazuje na to fakt, że zakres i kierunek realizowanych prac jest zgodny z dobrymi praktykami i zasadami promowanymi przez tę międzynarodową organizację” – napisał Piotrowski w odpowiedzi.
„
Program polskiej energetyki jądrowej” podlega okresowym aktualizacjom (co 4 lata), co pozwala na regularną weryfikację jego założeń, harmonogramu i danych o kosztach jego realizacji. Co dwa lata natomiast Minister Energii jest zobowiązany do przedłożenia Radzie Ministrów Sprawozdania z jego realizacji” – dodał.
Zapytany o koszty, poniesione na rzecz realizacji tego programu, wiceminister zaznacza, że wykorzystano już ponad 5 mln zł. „Zgodnie z przyjętym Programem instytucje publiczne wydatkowały w latach 2014-2016 ze środków rezerwy celowej, przeznaczanych na jego realizację, kwotę 5,3 mln złotych” – czytamy.
W zapytaniu poselskim poruszony został również temat wynagrodzenia prezesa spółki PGE EJ, realizującej elektrownię jądrową. Jak dowiadujemy się z odpowiedzi, wysokość gratyfikacji dla szefa inwestorskiej spółki zależy wyłącznie od decyzji Polskiej Grupy Energetycznej. "Aktualnie Zarząd Spółki działa w składzie dwuosobowym, tj.: Krzysztof Sadłowski – Wiceprezes Zarządu, p.o. Prezesa Zarządu oraz Paweł Zaręba – Wiceprezes Zarządu, co oznacza jego zmniejszenie o jedną osobę. Obydwu powołań dokonano w dniu 22 lipca 2016 r., przy czym wynagrodzenie obecnego p.o. Prezesa Zarządu jest około 15 % niższe niż jego poprzednika" – napisał Piotrowski w odpowiedzi.