W forum udział wzięła Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej, książę Danii oraz przedstawiciele rządu Królestwa Danii, wysocy przedstawiciele władz regionalnych, inwestorzy oraz przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki.
Zarówno polscy prelegenci jak i minister środowiska Danii wskazali na morską energetykę wiatrową jako istotny element rozwoju odnawialnej energetyki. W Danii do 2020 roku powstać mają kolejne morskie farmy wiatrowe o mocy 1500 MW.
Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że morska energetyka wiatrowa stanowi wyjątkową szansę dla regionu zachodniopomorskiego. Według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego energetyka wiatrowa już zapewnia 1000 miejsc pracy w regionie przy produkcji śmigieł i elektroniki, a kolejne 800 miejsc pracy powstanie w fabryce fundamentów dla morskich elektrowni wiatrowych.
Przedstawiciel PGE w debacie zaznaczył, że morska energetyka wiatrowa jest niewątpliwie szansą dla gospodarki morskiej, wskazując przy tym przykład Szkocji czy Wielkiej Brytanii, które dzięki ambitnym celom przyciągnęły przemysł na swoje wybrzeże. Przedstawiciel wskazał również, że gdyby ze strony ustawodawcy padła jasna deklaracja dotycząca wsparcia tej technologii wtedy udział kosztów pozostający w regionie w związku z produkcją komponentów na rynki europejskie mógłby wynieść nawet 30-50 procent i więcej.
Przedstawiciel PGE zaznaczył, że morska energetyka wiatrowa wykracza poza ramy czasowe niedawno opublikowanej strategii PGE (obowiązuje do 2020 roku), jednak projekty morskich farm wiatrowych są stale rozwijane gdyż ich realizacja liczona jest w latach, nie w miesiącach.