Głównym celem EIO jest doprowadzenie do zawieszenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego oraz dalszych regulacji klimatycznych do czasu, kiedy Chiny, Stany Zjednoczone i Indie nie zgodzą się na wprowadzenie ograniczeń także u nich.
– Od dawna sprzeciwiamy się pakietowi w obecnym kształcie, ponieważ jego skutkiem jest znaczne podniesienie kosztów energii, a Polska poniesie największe koszty spośród wszystkich państw członkowskich – mówi Dojlido. - Teza o efekcie cieplarnianym, wywoływanym działalnością człowieka jest w Unii Europejskiej traktowana jak biblia – dodaje.
W Polsce 90-95% energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla, które jest paliwem wysokoemisyjnym. - W Unii działają różne lobby. Bardzo aktywna jest branża energetyki nuklearnej czy wiatrowej. Wiadomo, że Polska w wypadku konieczności wprowadzenia zmian w strukturze sektora energetycznego, byłaby chłonnym rynkiem dla tych technologii – wyjaśnia Dojlido.
W ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (IEO) milion obywateli z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich UE może wezwać Komisję Europejską do przedstawienia projektów aktów prawnych w dziedzinach, w których Komisja jest do tego uprawniona. Komisja wnioski będzie analizować w ciągu 3 miesięcy.
Europejska Inicjatywa Obywatelska jest nowym instrumentem prawnym. Weszła w życie 1 kwietnia 2012 r.