Dziś, 11 grudnia, w godzinach 10:00-12:00 do terminalu w Świnoujściu dotarła pierwsza dostawa gazu ziemnego LNG z Kataru. – Jest to bardzo ważne wydarzenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Dodatkowo zwiększa to znaczenie Polski w rejonie oraz otwiera nowe możliwości – powiedział Jan Chadam, prezes spółki Gaz-System.
Zaczynamy rozruch
Do gazoportu wpłynął dziś metonowiec z gazem LNG. Jest to pierwsza dostawa do naszego terminalu. – Zostanie ona użyta do rozruchu instalacji, a następnie, gaz który dziś do nas przypłynął trafi do odbiorców – mówi Jan Chadam. – Nie jest to koniec inwestycji. Kontrakt z firmą Qatargas przewiduje kolejne transporty w lutym i w maju przyszłego roku – dodaje.
Rozruch jest momentem symbolicznym dla tak dużego projektu jakim była budowa całej infrastruktury związanej z terminalem LNG w Świnoujściu. – Kiedy cała aparatura zostanie przetestowana, terminal stanie się miejscem, gdzie będzie mógł przybywać gaz ziemny z każdego miejsca na świecie – komentuje prezes spółki Gaz-System.
– Trzeba zaznaczyć, że nie pozostajemy na tej inwestycji. Równolegle wybudowaliśmy w Polsce 1,30 tys. km nowoczesnej infrastruktury gazowej oraz nowe połączenia transgraniczne. W latach 2016-2022 planujemy wybudować kolejne 2 tys. km gazociągów obejmujących cały rynek Europy środkowej i krajów nadbałtyckich – informuje Jan Chadam. – To rynek, który dotyczy klientów, którzy konsumują łącznie ponad 100 mld m3 gazu rocznie. Rynek, który dostarcza nowe możliwości rozwoju dla obecnych i przyszłych partnerów. Zarówno po stronie dostawców i odbiorców – dodaje.
Czy polska stanie się dużym hubem?
– Polska ma szansę stać się hubem dla całego basenu Morza Bałtyckiego – mówi prezes Qatargas, Khalid Bin Khalifa Al-Thani. – Od chwili podpisania długoterminowej umowy z PGniG w 2009 roku, obie nasze firmy były zaangażowane we współpracę. Polski terminal jest 17 obiektem, w którego uruchomienie zaangażowała się firma Quatargas, która prowadzi działalność od 1997 roku – dodaje.
LNG ma wiele zalet. I mimo dużej ceny jaką PGNiG musi zapłacić za gaz z Kataru może to się opłacić, a do tego zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. – Ten surowiec preferowanym paliwem we współczesnym świecie, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, jest też wydajnym surowcem do produkcji energii, a także stanowi tańszą opcję paliwa dla przemysłu, jest dużo czystszą opcją dla paliw stosowanych w transporcie drogowym i morskim – mówi prezes Qatargas.
Kolejne transporty gazu ziemnego LNG z Kataru przybędą do Świnoujścia w lutym i pod koniec maja 2016 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.