Możliwości kooperacji w zakresie realizacji polskiego programu jądrowego, spotkania z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego oraz współpraca naukowa w obszarze nowych reaktorów to główne punkty wizyty wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego w Stanach Zjednoczonych.
W spotkaniu zorganizowanym przez Nuclear Energy Institute 8lutego uczestniczyli reprezentanci Departamentów Handlu i Energii USA oraz amerykańskie korporacje z branży nuklearnej oraz przedstawiciele polskiej energetyki – wiceminister Andrzej Piotrowski oraz dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Józef Sobolewski. Rozmowy dotyczyły możliwości włączenia polskich firm w światowy łańcuch dostaw dla sektora jądrowego oraz udziału krajowego przemysłu w realizacji elektrowni jądrowej w Polsce.
Jednym z tematów spotkania był także rozwój reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Minister Piotrowski przypomniał, że w 2016 roku powołany został zespół, którego zadaniem jest przygotowanie do wdrożenia HTR w Polsce, niezależnie od budowy elektrowni jądrowej. Prace nad reaktorami HTR, zaliczanymi do tzw. IV Generacji, prowadzone są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Japonii. Wdrożenie reaktora HTR w Polsce umożliwiłoby w przyszłości znaczną redukcję importu gazu ziemnego, używanego jako źródła ciepła w przemyśle chemicznym.
Podczas wizyty delegacji Ministerstwa Energii w USA, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych a firmą X-energy, startupem, który opracował konstrukcję małego modułowego reaktora Xe-100, chłodzonego helem i zasilanego granulowanym paliwem jądrowym.
W trakcie rozmów z przedstawicielami amerykańskiej branży nuklearnej dyskutowano ponadto o kwestiach rozwoju technologii jądrowych i produkcji radioizotopów dla celów medycznych. Polski ośrodek wytwarzania izotopów promieniotwórczych – Narodowe Centrum Badań Jądrowych – eksportuje swoje produkty do 80 krajów. Dzięki współpracy ze stroną amerykańską, w Polsce mógłby być realizowany cały proces technologiczny produkcji radioizotopów.
Przypomnijmy, że program budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest kontynuowany, chociaż ostateczna decyzja o budowie samej elektrowni jeszcze nie zapadła. Jak zapowiedział niedawno podczas konferencji "Promieniujemy na całą gospodarkę" minister energii, Krzysztof Tchórzewski, kwestia ta zostanie oficjalnie rozstrzygnięta do końca pierwszego półrocza 2017 roku. Wartość inwestycji wynosiłaby od 40 do 60 mld zł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.