pr
W dokumencie silnie zasygnalizowano m.in. konieczność zintensyfikowania prac rozpoznawczych i eksploatacyjnych zasobów znajdujących się na obszarach morskich RP, jak również badania dna morskiego. Postulowane jest udzielanie koncesji w zakresie poszukiwania i wydobywania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wydobywania kruszywa naturalnego. W tym zakresie, jak stwierdzili autorzy dokumentu, niezbędna jest weryfikacja istniejących map geologicznych, jak również wykonanie wektorowej mapy osadów dna polskich obszarów morskich.
„PM 2020” stwierdza, że rozwój wydobycia zasobów z obszaru polskiego szelfu kontynentalnego przyczyni się do rozwoju portów morskich i aktywizacji gospodarczej regionów nadmorskich. Zasygnalizowano jednocześnie, że prace w kierunku wykorzystywania naturalnych morskich zasobów musi pociągnąć za sobą zapewnienie kształcenia specjalistycznego kadr dla górnictwa morskiego.
Aktywizacja rybołówstwa
W zakresie rozwoju rybołówstwa, zasygnalizowano m.in. konieczność modernizacji i dostosowania floty rybackiej do dostępnych zasobów Bałtyku, a także aktywizacji społeczności na obszarach zależnych od rybactwa, poprzez włączenie partnerów społecznych i gospodarczych z określonego obszaru do planowania i wdrażania inicjatyw związanych z rybactwem. Działania te mają doprowadzić m.in. do zahamowania trendu spadkowego połowów, zwiększenia konkurencyjności sektora rybołówstwa na rynku europejskim, jak również do poprawy mechanizmów ochrony zasobów ryb.
Racjonalizacja energetyki
W zakresie powiązania polityki energetycznej i morskiej RP, konieczne jest – zgodnie z zapisami „PM 2020” – m.in. zwiększenie pojemności i zdolności przeładunkowej portowych terminali dla ropy, węgla oraz innych surowców energetycznych, budowa i modernizacja morskiej infrastruktury przesyłowej i magazynowej umożliwiającej dywersyfikację dostaw surowców energetycznych, stworzenie warunków dla budowy farm wiatrowych na morzu, wprowadzanie programów innowacyjnych wykorzystujących energię za źródeł odnawialnych na morzu, tj. wiatru, prądów morskich i falowania, a także wykorzystanie nowoczesnych technologii w sektorze górnictwa morskiego.