Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Podkarpackie: Rozwój energetyki wiatrowej wyhamuje?

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
25-02-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ew / Rynek Infrastruktury/PSEW

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Podkarpackie: Rozwój energetyki wiatrowej wyhamuje?
fot. John Nyberg, sxc.hu
Na początku lutego zarząd województwa podkarpackiego przyjął strategię dotyczącą rozwoju OZE w regionie. Dokument ma umożliwić wykorzystanie surowców odnawialnych. Jednak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej obawia się, że zapisy dotyczące odległości lokalizacji farm wiatrowych sprawią, że całkowicie zablokowana zostanie możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na Podkarpaciu.

Według PSEW rzetelne opracowanie Programu Rozwoju OZE dla Województwa Podkarpackiego może doprowadzić do rozwoju sektora dysponującego sporym potencjałem. Jednak wprowadzenie 2-kilometrowej limitacji jako preferowanej lokalizacji farm wiatrowych od zabudowań mieszkaniowych, znacząco ogranicza tej potencjał, a wręcz wyklucza możliwość czerpania korzyści płynących z rozwoju projektów wiatrowych na terenie województwa.

Z badań przeprowadzonych przez PSEW dla powiatu jarosławskiego wynika, że założony bufor 2 km spowoduje całkowite zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej. Wojciech Cetnarski, prezes PSEW wyjaśnia, że uchwalenie minimalnej odległości oznacza w praktyce, że budowa nowych inwestycji byłaby możliwa na terenach, gdzie odległość między obszarami zabudowanymi wynosi 4 km i więcej.

– W Polsce, ze względu na specyfikę i rozproszenie zabudowy, takie tereny, jeśli występują, pokrywają się obszarowo z siedliskami chronionej przyrody. Według przeprowadzonych analiz nawet przyjęcie minimalnej odległości rzędu 1 km od zabudowy, w połączeniu z istniejącymi już w prawie innymi ograniczeniami lokalizacji, całkowicie zahamuje rozwój nowych inwestycji – ostrzega Cetnarski.

PSEW stwierdza, że dodatkowe regulacje odległościowe w odniesieniu do już istniejących przepisów w tym zakresie są niepotrzebne i brak im uzasadnienia. Zasady budowy farm wiatrowych są kompleksowo uregulowane w istniejących już przepisach. Jest to między innymi ustawa z 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przewiduje ona szczegółową ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko i kompleksowo szacuje potencjalne ryzyko inwestycji.

– Pojawiające się coraz częściej w debacie publicznej postulaty dotyczące potrzeby wprowadzenia nowych regulacji dla lokalizacji inwestycji wiatrowych wynikają z mylnych przekonań, że procesy lokalizacyjne nie są sankcjonowane przez prawo. Tymczasem wiele z założonych celów programu rozwoju OZE dla województwa podkarpackiego, można uzyskać przez konsekwentne egzekwowanie istniejących przepisów, jak również poprzez wdrażanie szeroko rozumianych dobrych praktyk – oznajmia Wojciech Cetnarski.

Limitacja możliwości lokalizacji farm wiatrowych może przynieść negatywne konsekwencje dla Polski w kontekście zapotrzebowania energetycznego państwa oraz prawnych zobowiązań Polski w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 roku. Według PSEW przedstawiony program wymaga dalszych konsultacji tak, by wypracowana strategia była akceptowana dla wszystkich zainteresowanych stron.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Świnoujście: Wybór wykonawcy terminala instalacyjnego coraz bliżej

Biznes i przemysł

Świnoujście: Przetarg na terminal instalacyjny offshore

Biznes i przemysł

Świnoujście: Przetarg na terminal instalacyjny offshore

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Świnoujście: Wybór wykonawcy terminala instalacyjnego coraz bliżej

Biznes i przemysł

Świnoujście: Przetarg na terminal instalacyjny offshore

Biznes i przemysł

Świnoujście: Przetarg na terminal instalacyjny offshore

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5