Spółka Trakcja zawarła umowę inwestycyjną z PKP Polskie Linie Kolejowe. Zarządca infrastruktury zobowiązał się do objęcia wartych 200 mln złotych akcji z nowej emisji. Ustalono wstępne warunki finansowania.
W informacji giełdowej spółki czytamy, że PKP PLK zobowiązała się do niepodejmowania działań zmierzających do zmiany podstawowego zakresu działalności gospodarczej Trakcji.
Jest kilka warunków
Umowa przewiduje, że zawarcie umowy objęcia Akcji Serii E (250 mln akcji wartości po 80 groszy każda) uzależnione będzie od łącznego spełnienia się warunków zawieszających, typowych dla tego typu transakcji, w szczególności:
- przeprowadzenia przez PKP PLK badania due diligence Spółki z akceptowalnym dla PKP PLK poziomem ryzyka;
- uzyskania przez PKP PLK niezbędnych zgód korporacyjnych;
- pozyskania przez PKP PLK finansowania, niezbędnego dla realizacji inwestycji w spółkę;
- nieogłoszenia do dnia zawarcia umowy objęcia Akcji Serii E upadłości spółki ani nieotwarcia postępowania upadłościowego, nieotwarcia innego postępowania restrukturyzacyjnego, ani złożenia wniosków w tym przedmiocie przez Spółkę;
- niepodjęcia przez zarząd spółki działań wykraczających poza normalny zakres prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, których celem lub skutkiem mogłoby być istotne ograniczenie potencjału Spółki do wykonywania inwestycyjnych robót budowlanych w branży kolejowej, w tym w szczególności w zakresie zasobów kadrowych.
Ponadto jak czytamy, umowa zawiera standardowe dla podobnych umów zobowiązania stron, w tym m.in. zobowiązanie spółki do uzgadniania z PKP PLK określonych czynności rozporządzających majątkiem, zobowiązanie do niepodejmowania działań wykraczających poza normalny zakres działalności gospodarczej, których celem lub skutkiem będzie istotne ograniczenie potencjału do wykonywania inwestycyjnych robót budowlanych w branży kolejowej itp.
Rozwiązanie roszczeń sądowych – minus 800 tysięcy złotychJuż rok temu
Agencja Rozwoju Przemysłu i PKP Polskie Linie Kolejowe informowały o zamiarach objęcia udziałów w Trakcji, na co wyraził zgodę kolejny akcjonariusz, hiszpańska Comsa; nie były one jednak wiążące. Według ówczesnych zapowiedzi,
PLK miała na to czas do dnia 31 grudnia 2021 roku. Sprawy nie udało się zamknąć w ubiegłym roku, ale przygotowania
były kontynuowane także w ostatnich miesiącach.
Teraz poznaliśmy również wstępne warunki finansowania inwestycji, podpisane przez PKP PLK z całym szeregiem instytucji finansowych. Są to:. mBank, Credit Agricole, BGK, Pekao SA, Agencja Rozwoju Przemysłu, Uniqua, KUKE, Credendo, PZU, Ergo Hestia i Generali oraz spółki zależne: BTW, PRK 7 Nieruchomości, Platforma Działalności Międzynarodowej, Dalba, Torprojekt, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów, TOB Ukraina.
Zgodnie z założeniami jeszcze dziś (23 czerwca 2022 roku) Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki ma podpisać emisję nowych akcji serii E. Inwestor oraz spółka porozumiały się co do kluczowych warunków rozstrzygnięcia sporu dotyczącego roszczeń sądowych oraz pali fundamentowych – w związku z tym PLK i Trakcja zamierzają zawrzeć porozumienie określające zakończenie wyżej wymienionych sporów, co stanowi warunek zawieszający dla uzyskania finansowania. Wstępnie ustalona kwota ugody w tym zakresie wynosi 41,75 mln zł brutto, a jej szacowany wpływ na wynik spółki i grupy kapitałowej wyniesie -0,8 mln złotych.
Porozumienie przewiduje utrzymanie warunków dotychczasowego finansowania z perspektywą do końca 2023 roku, które obejmują finansowanie kredytowo/pożyczkowe spółki i jej spółek zależnych przez finansujących na łączną kwotę 306.981.264,22 złotych oraz linie gwarancyjne na łączną kwotę 706.568.276,23 złotych.