Arek Kowalczyk
Wicepremier Piechociński przypomniał, że jednym z priorytetów jest zapewnienie Polsce i Polakom własną, tanią energię, która będzie fundamentem naszej konkurencyjności. – Takie podejście gwarantuje nam rozwój przemysłu Jednak dla zaspokojenia rosnących potrzeb w zakresie konsumpcji energii elektrycznej konieczne będzie zwiększenie produkcji energii .Obok nowych wysokosprawnych elektrowni węglowych niezbędna będzie budowa mocy wytwórczych innego typu w tym również jądrowych. Moc zainstalowana w źródłach wytwórczych powinna wzrosnąć z ok. 33,5 tys. MW do ok. 44,5 tys. MW w 2030 – powiedział Piechociński.
Wicepremier przypomniał również, że do 2020 r. Polska musi obniżyć emisyjność energetyki o 20 proc., a Komisja Europejska dąży do dalszych radykalnych wzrostów tego celu. Uzasadnione jest zatem wprowadzenie do struktury źródeł wytwórczych zeroemisyjnego źródła jakim jest energetyką jądrowa – zauważył wicepremier.
28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przygotowanego przez ministra gospodarki. W Programie zapisano zakres działań, jakie należy podjąć, aby bezpiecznie korzystać z energetyki jądrowej w Polsce.
Wiceminister Hanna Trojanowska wyjaśniła, że przyjęty przez RM PPEJ to kompleksowy katalog działań jakie towarzyszyć będą przyszłym inwestycjom w sektorze. To także, jak ją nazwała, swoista „mapa drogowa” dla budowy i bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowej. - Uwzględniając rolę państwa i mając na uwadze propozycje przedstawione przez Komisję Europejską, a które dotyczą działań w zakresie klimatu po 2020 r. widzimy świetną rolę energetyki jądrowej. To oczywiście nie jest panaceum na wszystkie problemy energetyki w Polsce, ale stanowi ważny element rozwiązań. Nie konfliktujemy się z żadną inną technologią. Uważam, że jest miejsce zarówno dla wysokosprawnych technologii węglowych, odnawialnych źródeł, gazu, jak i atomu, który będzie pracował w podstawie. To też jego ogromna rola, bowiem wiemy, że udział węgla, z racji kurczących się zasobów, będzie malał – powiedziała Trojanowska.