Partner serwisu
Intermodal i logistyka

PGE szuka sposobu na polski atom

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
10-10-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
wysokienapiecie.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
PGE szuka sposobu na polski atom
Dzisiaj ruszają europejskie badania nad małymi reaktorami atomowymi przeznaczonymi do łącznej produkcji prądu i ciepła. Pokieruje nimi instytut w Świerku. Nad budową takich reaktorów zastanawia się także PGE, która szuka sposobów na zmniejszenie ryzyka budowy dużej elektrowni, wycenianej nawet na 55 mld zł. Mniejsze reaktory mogłyby stanąć w centrum kraju. Dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl analizują czy to realna alternatywa, czy temat zastępczy?

Małe reaktory jądrowe (mają moc porównywalną do elektrociepłowni zasilającej większe miasto) za 10-20 lat mają być alternatywą dla tradycyjnych wielkich reaktorów. Jedna z pierwszych takich instalacji może powstać w Polsce. Tak przynajmniej widzą to Amerykanie, którzy opracowują technologie i chcą zachęcić do jej wdrożenia Polską Grupę Energetyczną.

 

– Ich kluczową zaletą jest niewielka skala pojedynczego reaktora, co ogranicza ryzyko inwestycyjne i operacyjne – tłumaczy Christofer Mowry, prezes Babcock & Wilcox mPower, która pracuje nad instalacją o 180 MW mocy elektrycznej i 530 MW mocy cieplnej (to wielkość porównywalna do elektrociepłowni w Gdyni). – Nasz reaktor potrzebuje tyle miejsca co przeciętny sklep Wal-Marta, a przecież każdy chce mieszkać blisko Wal-Marta – przekonuje nas z amerykańskim wdziękiem.

 

Rzeczywiście niewielka skala pojedynczego modułu to jedna z kluczowych zalet małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR). Dzięki temu mniejsze elektrownie atomowe można budować tam, gdzie jest zapotrzebowanie na energię, a nie na wybrzeżu gdzie jest wystarczająco dużo wody do chłodzenia wielkich jednostek, ale niewielu odbiorców prądu. W Polsce szacuje się, że nakłady na rozwój sieci prowadzących w głąb kraju znad Bałtyku, gdzie powstać ma duża elektrownia jądrowa o mocy 3000 MW mogą wynieść nawet 15 mld zł. To niebagatelny wydatek, który będą musieli sfinansować odbiorcy. Drugim atutem małych reaktorów ma być ich seryjna produkcja, co powinno obniżyć koszty. Christofer Mowry zapewnia, że ich elektrownia będzie kosztowała tyle samo co duża – ok. 5 mln dol. za megawat (MW) mocy zainstalowanej. Dla przykładu budowa bloku węglowego kosztuje 1,5 mln euro/MW, ale do pracy potrzebuje on znacznie droższego węgla.

 

Amerykanie coraz bliżej sukcesu

 

– Przyśpieszenie badań nad tymi reaktorami u Amerykanów jest bardzo wyraźne. Już teraz projekty NuScale i mPower są bardzo zaawansowane, a dodatkowo rząd Stanów Zjednoczonych niedawno przeznaczył na szybszy rozwój tego drugiego 452 mln dolarów – ocenia prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ). – Jednak te projekty wciąż znajdują się na deskach, a właściwie komputerach, projektantów. Nawet najwięksi optymiści nie zakładają, że pierwszy z nich powstanie w USA przed 2022 rokiem. Jednak seryjna produkcja – czyli taka, która zapewni dopiero spadek ich cen – to dopiero perspektywa 2030 roku – przewiduje.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tabor kolejowy na TRAKO! (zdjęcia)

Inżynieria i innowacje

Tabor kolejowy na TRAKO! (zdjęcia)

Łukasz Malinowski 18 września 2023

Wiadomo kto zaprojektuje ważną obwodnicę pod Krakowem

Drogi i autostrady

Lubuskie. W Konradowie jeździmy bezkolizyjnie nad torami

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Tabor kolejowy na TRAKO! (zdjęcia)

Inżynieria i innowacje

Tabor kolejowy na TRAKO! (zdjęcia)

Łukasz Malinowski 18 września 2023

Wiadomo kto zaprojektuje ważną obwodnicę pod Krakowem

Drogi i autostrady

Lubuskie. W Konradowie jeździmy bezkolizyjnie nad torami

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5