Arek Kowalczyk
W dwóch lokalizacjach w woj. pomorskim („Choczewo” gm. Choczewo, „Żarnowiec”, gm. Gniewino i Krokowa) realizowane są obecnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które potwierdzą możliwość budowy elektrowni jądrowej w tych właśnie lokalizacjach. Strony porozumienia zobowiązały się do opracowania i realizacji wieloletnich Planów Współpracy oraz Rozwoju subregionu pomorskiego, gdzie znajdują się dwie badane lokalizacje.
Jak informuje PGE EJ1, dokument wymienia pięć obszarów, w których strony porozumienia zobowiązują się do współpracy i wzajemnego wsparcia. Są to: Działania komunikacyjne i edukacyjne; Edukacja w zakresie technologii; Wsparcie rozwoju infrastruktury towarzyszącej; Wsparcie rozwoju lokalnego rynku pracy; Wypracowanie możliwych rozwiązań dla zapewnienia samorządom Gmin płynności finansowej, zapewniającej współfinansowanie projektów z zakresu infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej.
Teraz strony porozumienia przystąpią do opracowania szczegółów Planu Współpracy oraz Planu Rozwoju. Ten pierwszy będzie określał zasady, sposoby oraz harmonogram prowadzenia przez strony działań komunikacyjno–edukacyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, zasady i warunki zaangażowania PGE EJ 1 w bieżące życie gmin oraz rolę i zadania Samorządu Województwa w powyższej współpracy.
Plan Rozwoju będzie zawierał wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej, przedsięwzięć związanych z lokalnym rynkiem pracy, przedsięwzięć planistycznych oraz organizacyjnych, które będą niezbędne bądź towarzyszące realizacji inwestycji oraz funkcjonowaniu elektrowni jądrowej.
Jak wynika z zapisów porozumienia, ostateczna treść obu planów zostanie uzgodniona w ciągu 4 miesięcy, Następnie, w możliwie najkrótszym terminie, nie później jednak niż 2 miesiące od uzgodnienia treści planów, strony opracują treść Umowy o realizacji Planu Współpracy i Planu Rozwoju. Umowa określać będzie między innymi zobowiązania związane z zaangażowaniem finansowym stron w realizację przedsięwzięć przewidzianych w planach i wymagać będzie uzyskania zgód korporacyjnych ze strony PGE.
Plan Rozwoju oraz Umowa o realizacji Planu Współpracy i Planu Rozwoju będą miały charakter wariantowy uwzględniający następujące uwarunkowania: treść ostatecznej decyzji o miejscu budowy elektrowni jądrowej; różne źródła i formy finansowania; potencjalnie różny harmonogram działań, wynikający z decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowej; określenie ważności i pilności poszczególnych działań oraz przedsięwzięć związanych z inwestycją.
28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przygotowanego przez ministra gospodarki. To otwiera furtkę do dalszych działań prowadzących do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, za co odpowiedzialna jest spółka córka PGE – PGE EJ1.