Arek Kowalczyk
W prowadzonym przez PGE EJ1 w trybie negocjacji z ogłoszeniem przetargu publicznym pn. „Świadczenie przez Doradcę Technicznego (ang. Owner’s Engineer) usług doradztwa technicznego w procesie inwestycyjnym związanym z budową przez PGE EJ1 pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW”, w dniu 17 lutego 2014 r. oferty złożyło czterech wykonawców. Są to: AMEC Nuclear UK Ltd; Exelon Generation Company, LLC; Konsorcjum firm: Mott MacDonald Limited, AF-Consult Ltd. oraz Konsorcjum firm: URS Polska sp. z o.o. Tractebel Engineering.
Jak informuje PGE EJ1 w komunikacie, komisja przetargowa przystąpiła do badania i oceny złożonych ofert. Spółka planuje wybór wykonawcy w III kwartale br.
Inżynier kontraktu ma stanowić integralną część organizacji inwestora (PGE EJ1) wspierając go w przygotowaniu i realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej. Wybrany wykonawca wspierać będzie spółkę w realizacji zadań i wypełnianiu obowiązków w stosunku do dostawcy technologii reaktora/głównego wykonawcy EPC (Engineering Procurement Construction) oraz pozostałych wykonawców kluczowych prac.
Zakres prac przewiduje cztery główne obszary współpracy: udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego, w szczególności w zakresie wyboru dostawcy technologii reaktora oraz głównego wykonawcy EPC; zarządzanie projektem, jakością i bezpieczeństwem oraz rozwój kompetencji własnych inwestora; nadzór nad realizacją inwestycji oraz uzyskiwanie wymaganych zezwoleń (m.in. dozoru jądrowego) i pozwoleń; zarządzanie łańcuchem dostaw i kontraktami.
Przypomnijmy, że w ramach przygotowań do budowy elektrowni, PGE EJ1 wybrała wykonawcę badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które w ciągu dwóch lat mają wskazać najlepsze miejsce dla elektrowni. Zgodnie z kontraktem firma WorleyParsons bada dwie lokalizacje na Pomorzu - Choczewo i Żarnowiec, z opcją zbadania trzeciej, jeśli obydwie będą miały wady, wykluczające powstanie elektrowni.
PGE EJ1 współpracuje również z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi nad określeniem warunków przyłączenia elektrowni jądrowej do krajowego systemu elektroenergetycznego i sieci przesyłowych. Koniec prac ma mieć miejsce w II kwartale br.
Pod koniec stycznia Rada Ministrów przyjęła Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Przyjęty harmonogram zakłada, że w latach 2014-16 w ramach I etapu inwestycji ustalona będzie lokalizacja i zawarty zostanie kontrakt na dostarczenie technologii dla pierwszej elektrowni. Drugi etap, w latach 2017-18 przewiduje wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.
Z kolei na lata 2019-24 przewidziano uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac przy budowie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej.
Partner strategiczny, kwestie finansowania, technologia reaktora i usługi dla pierwszej elektrowni jądrowej zostaną wybrane w ramach postępowania zintegrowanego, czyli złożonego przetargu.