Łukasz Malinowski
Jak wskazuje "Rz" Polska Grupa Energetyczna, która ma realizować rządowy projekt budowy elektrowni jądrowej dysponuje gotowymi analizami dotyczącymi m.in. dostępnych modeli finansowania budowy polskiej elektrowni atomowej. Uruchomienie pierwszej jednostki byłoby realne w 2024 r. Warunkiem jest jednak określenie, jak państwo chce ten projekt wspierać – taki wniosek wypływa z raportu działania spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1.
Wśród raportów zamówionych przez PGE EJ1 w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest „Uzasadnienie dla wprowadzenia i potencjalnego kształtu systemu wsparcia dla budowy i eksploatacji niskoemisyjnego źródła mocy w polskim systemie elektroenergetycznym". Z tego opracowania oraz spotkań z bankami i agencjami eksportowymi wynika, że instytucje finansowe z dużym prawdopodobieństwem będą wymagać zapewnienia ekonomicznej przewidywalności inwestycji. Może chodzić na przykład o wieloletnie kontrakty na odbiór energii z atomu.
Z dokumentu tego wynika, że instytucje finansowe, które mają zapewnić środki na realizację inwestycji budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, najprawdopodobniej będą oczekiwały „zapewnienia ekonomicznej przewidywalności inwestycji”. Jak wyjaśnia "Rz" może tu chodzić o wieloletnie kontrakty na odbiór energii wyprodukowanej przez elektrownię jądrową.