Arek Kowalczyk
Istotnym tematem rozmów była również współpraca między polskim a chińskim regulatorem i nadzorcą rynku kapitałowego, która może wspomóc chińskie inwestycje na polskim rynku kapitałowym. Możliwości, jakie stwarza dla partnerów chińskich Giełda Papierów Wartościowych, przedstawił wiceprezes Giełdy Paweł Graniewski. Chińskie fundusze zwiększają swoją aktywność na rynkach międzynarodowych. Jednocześnie w coraz większym stopniu spółki chińskie chcą być obecne na rynkach europejskich. Partnerzy chińscy z dużym zainteresowaniem odnosili się zarówno do możliwości współpracy, jak i potencjalnych inwestycji.
Rozmowy będą kontynuowane podczas spotkania przedstawicieli chińskich instytucji finansowych z marszałek Sejmu i towarzyszącą jej delegacją.
Program gospodarczy wizyty przewiduje między innymi seminarium finansowo-inwestycyjne, wizyty studyjne w elektrowni wodnej Three Gorges, w terminalu LNG w Tjanjin, rozmowy biznesowe z chińskimi partnerami przede wszystkim z sektora energetycznego (gaz łupkowy, energia odnawialna) oraz spotkania w specjalnych strefach ekonomicznych.
Jak informuje biuro prasowe Sejmu, rozwój ustanowionego w 2011 r. strategicznego partnerstwa w wymiarze gospodarczym, promocja Polski jako partnera handlowego i inwestycyjnego oraz uzyskanie wsparcia władz Państwa Środka dla polsko-chińskiej współpracy gospodarczej to główne cele siedmiodniowej wizyty w Pekinie i Kantonie delegacji polskich parlamentarzystów.
Jest to pierwsza oficjalna wizyta marszałka polskiego Sejmu w Chinach od 19 lat i jedna z pierwszych zagranicznych wizyt po marcowej zmianie władzy w Chinach i objęciu jej przez tzw. V pokolenie przywódców. Jest to też kolejna wizyta przedstawicieli polskich władz od czasu podniesienia w 2011 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego polsko-chi¬ńskich relacji na szczebel strategiczny.
Marszałek Sejmu w Chinach towarzyszą: wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati, zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Sławomir Kopyciński, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i wiceprzewodnicząca Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej Stanisława Prządka, zastępca przewodniczącego Komisji do spraw Kontroli Państwowej Teresa Piotrowska, przewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej Roman Kaczor, a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Beata Stelmach.
Okazją do omówienia możliwości dalszego rozwoju współpracy inwestycyjnej będzie organizowany w czasie wizyty okrągły stół na temat rynku kapitałowo-finansowego oraz inwestowania w Polsce. Oprócz parlamentarzystów ze strony polskiej wezmą w nim udział przedstawiciele: Polskich Inwestycji Rozwojowych, Giełdy Papierów Wartościowych, spółki Gaz-System, Polskie LNG, Tauron Polska Energia, Energa Invest, PGE oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem oraz wielkości importu. Eksport z Polski do Chin w okresie 2006 – 2012 wzrósł ponad dwukrotnie, podobnie jak import z Chin do Polski. Polski eksport do Chin jest kilkakrotnie wyższy od eksportu do Japonii, Korei, Hongkongu czy Tajwanu. Np. eksport polskiego mięsa do Chin wzrósł w latach 2011-2012 o 19000 proc. Jednocześnie w ogólnej wymianie handlowej z Chinami Polska ma największe ujemne saldo spośród krajów całego świata. Przełamanie tego trendu wymaga wspierania polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim i podejmowania z chińskimi władzami rozmów o redukcji barier we wzajemnym handlu.