Naprawa pasa będzie polegała na oczyszczeniu i wysuszeniu ubytków betonowych, a następnie wypełnieniu ich masą naprawczą. Obszar pierwszego progu do sprawdzenia i naprawy wynosi około 22,5 tys. metrów i został podzielony na dziewięć pasów technologicznych. Prace naprawcze ruszają w czwartek rano. Dziś na lotnisku pojawiło się 30 pracowników wykonawcy pasa – firmy Erbud, oraz 20 pracowników lotniska, którzy wykonują pierwsze oględziny.
- Myślimy o tym, żeby kuć i wylewać beton na nowo. Jeśli to się uda, wówczas jeden próg będzie wyłączony, drugi zostanie natomiast wypełniony i lotnisko zacznie funkcjonować. Przy dwóch progach po 500 m – ich skuciu i wylaniu od nowa betonu, koszt inwestycji w dużym zaokrągleniu może wynieść nawet 20 mln zł – przyznał Danił w rozmowie z TVN.
Tymczasem Twitter po doniesieniach związanych z uszkodzeniem pasa startowego w Modlinie zareagował serią kąśliwych uwag. Część z nich opublikowała „Gazeta Wyborcza”, przytaczając wypowiedzi byłego dziennikarza „Rzeczpospolitej” Cezarego Gmyza oraz tłumacza, przewodnika sudeckiego i bloggera Tomka Prylla. Ten pierwszy skorzystał z okazji do osobistych wycieczek, pytając na swoim profilu „Czy to prawda, że Kaczyński był widziany w okolicach lotniska w Modlinie jak nocą podstępnie łuszczy pas startowy?”. Drugi natomiast posłużył się żartem językowym, pisząc „Nazwa zobowiązuje: pas startowy w Modelinie”.
Sytuacja jest dużo mniej zabawna dla pasażerów, którzy jeszcze w niedzielę pojawiali się na lotnisku z nadzieją, że ich rejs odbędzie się właśnie z Modlina. Osoby z zarezerwowanymi biletami na miejscu zamiast samolotu znajdowały jednak autokar, który odwoził ich na lotnisko Chopina. W sumie na zamknięciu części pasa startowego ucierpiało około 20 tysięcy pasażerów. Liczba dotyczy jedynie tych, którzy planowali swoją podróż do końca roku.
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał w sobotę, 22 grudnia decyzję o zamknięciu części pasa startowego na lotnisku w Modlinie. Wszystkie rejsy linii regularnych przekierowano na Lotnisko Chopina. Przedstawiciele modlińskiego portu zapowiadają, że najwcześniejsze uruchomienie pasa możliwe będzie na początku stycznia przyszłego roku.