Łukasz Malinowski
25 czerwca na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe spółki oraz sprawozdanie zarządu z działalności spółki za rok 2012, jak również dokumenty sprawozdawcze grupy kapitałowej ZMPG. Powołano także nową radę nadzorczą.
Nowy przewodniczący rady nadzorczej Andrzej Grzelakowski jest przedstawicielem gminy Gdynia. Oprócz niego samorząd reprezentują: Andrzej Zwara, Jerzy Bieliński i Zenobiusz Żurawik. Przedstawicielami Skarbu Państwa są Justyna Sidor, Krzysztof Dobrowolski, Jacek Mariusz Czajka, Wacław Turek oraz Mariusz Andrzej Waciak.
Zarząd Morskiego Portu Gdynia ( ZMPG) to spółka akcyjna o charakterze użyteczności publicznej, powołana 30 listopada 1999 r. przez przedstawicieli gminy Gdynia oraz Skarbu Państwa i od tego momentu pełniąca rolę podmiotu zarządzającego portem.
Pod jej bezpośrednim władaniem znajdują się tereny, na których prowadzona jest działalność przeładunkowo-składowa przez spółki operacyjne w których ZMPG posiada udziały oraz przez podmioty niezależne. Spółka realizuje cele zapisane w Ustawie o portach i przystaniach morskich, takie jak m.in.: zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową, prognozowanie i planowanie rozwoju portu oraz utrzymanie i rozbudowa infrastruktury portowej, przy zapewnieniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa obsługi osób i ładunków oraz standardów ochrony środowiska.
Realizując zgodnie z Ustawą o portach i przystaniach morskich procesy prywatyzacyjne ZMPG dokonuje sprzedaży udziałów/akcji w spółkach zależnych (nie pozbywając się jednak nieruchomości użytkowanych przez spółki) w celu pełnego rozdzielenia sfer zarządzania i eksploatacji, a także wzrostu siły kapitałowej i konkurencyjności sektora operatorskiego portu. Celem tych działań jest utrzymanie stabilnej i mocnej pozycji Portu Gdynia w regionie bałtyckim i w ramach europejskiego korytarza transportowego Północ-Południe.
W zeszłym roku obroty ładunkowe portu wyniosły 15,8 mln ton, co stanowiło powtórzenie wyniku uzyskanego w 2011 roku (15,9 mln ton).
Na terenie Portu Gdynia znajdują się dwa terminale kontenerowe (Bałtycki Terminal Kontenerowy - BCT, Gdynia Container Terminal - GCT), terminale masowe i dorbnicowe: Morski Terminal Masowy Gdynia - MTMG, Bałtycka Baza Masowa - do przeładunku ładunków masowych płynnych i sypkich luzem, Bałtycki Terminal Zbożowy, Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia - BTDG dla ładunków drobnicowych i masowych, terminal ro-ro (w ramach BTDG), Westway Terminal Poland dla ładunków masowych płynnych i baza spółki Petrolinvest.