Budową i obsługą gazociągu zajmuje się spółka Nord Stream, która jest wspólnym projektem pięciu koncernów: OAO Gazprom, Wintershall Holding GmbH (należąca do BASF), E.ON Ruhrgas AG, N.V. Nederlandse Gasunie i GDF Suez.
Wart 7,4 mld euro projekt budowy gazociągu Nord Strem został finansowany w całości ze środków prywatnych. 30 proc. środków na jego realizację dostarczyło 5 akcjonariuszy Nord Stream, a pozostałe 70 proc. pochodzi z komercyjnych kredytów udzielonych przez międzynarodowe banki.
Dzięki niemu gaz ze złóż w północnej Rosji płynie przez sieć gazową Rosji do nowej tłoczni Portowaja, która umożliwia transport surowca przez 1224-kilometrowy gazociąg Nord Stream pod dnem Morza Bałtyckiego do Niemieckiego Greiswaldu.
Gazprom podkreśla, że gazociąg powstał w ścisłej współpracy z państwami nadbałtyckimi. Polegała ona m.in. na wyborze trasy przebiegu, która w najmniejszym stopniu wpływa na środowisko.
Nord Stram przebiega przez wody terytorialne lub wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii oraz Niemiec. Pozwolenie wszystkich tych krajów było wymagane do rozpoczęcia budowy.