Łukasz Malinowski
Prawo i Sprawiedliwość jest zdania, że pakiet klimatyczno-energetyczny stanowi zagrożenie dla polskiej gospodarki i poziomu życia Polaków oraz, że ustalenia pakietu klimatyczno-energetycznego mogą doprowadzić do spowolnienia rozwoju gospodarczego kraju oraz obniżenia atrakcyjności Polski w oczach zagranicznych przedsiębiorców. Wniosek został złożony przez KP PiS.
Podczas debaty Donald Tusk przekonywał, że jego rząd w poprzedniej kadencji przez wiele miesięcy „musiał, organizując gigantyczną akcję dyplomatyczną, niwelować fatalne dla Polski skutki umowy, jaką zawarł prezydent Lech Kaczyński w porozumieniu z premierem Jarosławem Kaczyńskim, o czym informował mnie osobiście wielokrotnie, a także publicznie w wywiadach prasowych”.
Politycy PiS przypominają, że to Donald Tusk wynegocjował pakiet w takim kształcie w grudniu 2008 roku. – Premier Tusk pokazał, że w sposób oszczędny gospodaruje prawdą. Niezawetowanie pakietu w grudniu 2008 roku i sprowadzenie na nasz kraj podwyżek energii, to nie jest wina nikogo innego tylko Donalda Tuska – mówił Mariusz Błaszczak. Szef KP PiS podkreślił, że prezydent Lech Kaczyński wyraził wówczas zgodę dla pakietu, ale na innych warunkach. – Atak premiera ma przykryć indolencję lub zdradę. Niech premier sam siebie zapyta, dlaczego w 2008 roku nie zastosował weta – dodał szef KP PiS.
Prof. Jan Szyszko przypomniał, że w 2008 roku Donald Tusk powiedział po przyjęciu pakietu, iż jest to sukces na miarę rządu Kazimierza Marcinkiewicza. – Chciałem zapytać dziś pana premiera, czy zmienił zdanie. Polski przemysł mówi, że pakiet klimatyczno-energetyczny to niebotyczny wzrost cen energii od 2013 roku. To blokada unikalnych polskich zasobów energetycznych. To zmuszanie polskiego przemysłu do emigracji poza UE. To wzrost bezrobocia. To uzależnianie od zewnętrznych dostaw gazu – wyliczał prof. Szyszko. – Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że pan premier nie wie, co wynegocjował – dodał poseł PiS.
Parlamentarzyści PiS skrytykowali także decyzję koalicji PO-PSL o odrzuceniu już w pierwszym czytaniu kompleksowej ustawy o podatku dochodowym zaproponowanej przez KP PiS. – Jeżeli minister Rostowski uważa, że dla podatników korzystny jest gąszcz przepisów, często sprzecznych ze sobą, to mamy dziś taki obraz finansów publicznych, jaki mamy. Przez 5 lat PO nic nie zrobiła dla polskich podatników poza podniesieniem podatków, a minister Rostowski tym się szczyci – stwierdziła Beata Szydło.