Z uwagi na istotne znaczenie PKP Energetyka dla funkcjonowania rynku transportu kolejowego, decyzja o wszczęciu procesu jej prywatyzacji poprzedzona została analizami – przekazał portalowi RynekInfrastruktury.pl rzecznik prasowy resortu skarbu Emil Górecki.
Wczoraj agencja ISBnews informowała, powołując się na Ministerstwa Skarbu Państwa, że resort ten może zablokować prywatyzację PKP Energetyki. Jednak jak wyjaśnia Rynkowi Infrastruktury rzecznik MSP Emil Górecki, jest to nadinterpretacja.
– Z uwagi na istotne znaczenie PKP Energetyka dla funkcjonowania rynku transportu kolejowego, decyzja o wszczęciu procesu jej prywatyzacji poprzedzona została analizami – m.in. pod kątem bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorców kolejowych oraz realizacji inwestycji strategicznych. W ich wyniku sprzedającemu zostało zarekomendowane przeprowadzenie procesu prywatyzacji PKP Energetyka – tłumaczy Górecki, przypominając, że to PKP SA prowadzi ten proces. Zwraca jednak uwagę na fakt, że transakcja jeszcze nie została zamknięta.
Jak dodał rzecznik, dla poprawy bezpieczeństwa gospodarczego Polski w zeszłym tygodniu Sejm przyjął Ustawę o kontroli inwestycji, dzięki której minister Skarbu Państwa będzie miał możliwość złożenia sprzeciwu wobec transakcji na akcjach lub udziałach spółek z sektorów gazowego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego, jeśli zaistnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ustawę musi jednak jeszcze przyjąć Senat.
– To projekt poselski, choć procedowany z silnym wsparciem MSP. Ustawa ta daje Ministrowi Skarbu Państwa realne narzędzie reagowania ochrony polskich interesów strategicznych. Stworzone przez nią ramy prawne są znane na świecie i się sprawdzają. Oczywiście w parze z rozwiązaniami prawnymi, powinno iść też zrozumienie problemów przez polityków, urzędników i zarządzających spółkami – informuje rzecznik ministerstwa.
Rzecznik odnosi się też do listy podmiotów strategicznych. Według MSP, powinna ona być uzupełniana i weryfikowana w razie potrzeb w oparciu o szeroką, systemową analizę. Obecnie są to 22 spółki, co do których Minister Skarbu Państwa uznał, że budują wartość dla akcjonariuszy, odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia silnej gospodarki kraju, współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa czy też odgrywają strategiczną rolę dla państwa ze względu na pełnioną misję. – Naszą intencją jest, by ta lista była systematycznie weryfikowana w oparciu o całościowe kryteria systemowe, a nie przez analizę poszczególnych spółek – mówi Górecki.
W ubiegłym tygodniu PKP SA poinformowały, że wyłączność do dalszego prowadzenia negocjacji w procesie prywatyzacji PKP Energetyka, spółka przekazała funduszowi CVC. Negocjacje mają rozpocząć się w najbliższych dniach. Transakcja powinna zostać zawarta w ciągu kilku tygodni. Jej finalizacja jest uzależniona od zgody ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz UOKiK-u.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.