Budowa tzw. mostu elektroenergetycznego pomiędzy Polską i Litwą jest jednym z najważniejszych obecnie realizowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przedsięwzięć inwestycyjnych. W przeciągu kilku lat – do końca 2015 roku – na obszarze północno-wschodniej i centralnej Polski powstanie nowoczesna sieć stacji i połączeń, które istotnie poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju.
– Projekt ten obejmuje nie tylko zbudowanie połączenia stacji Ełk Bis po stronie polskiej ze stacją Alytus na Litwie. W ramach budowy połączenia Polska – Litwa równolegle budowane i modernizowane są po stronie polskiej linie oraz stacje elektroenergetyczne na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie, realizowanych jest 11 dużych inwestycji w infrastrukturę sieciową. Związane są one z budową 4 linii elektroenergetycznych 400 kV o łącznej długości ok. 400 km, wybudowaniem 5 stacji elektroenergetycznych oraz modernizacją 2 już pracujących – wylicza rzeczniczka PSE Beata Jarosz.
Obecnie wszystkie prace – zarówno po stronie polskiej, jak i litewskiej przebiegają zgodnie z harmonogramem. – Najtrudniejszy, a zarazem najmniej widoczny i czasochłonny etap przygotowań formalno-prawnych inwestycji, związany z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uzyskaniem decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę – praktycznie mamy już za sobą – podkreśla.
Jednym z zadań projektu Polska-Litwa, które zostało zrealizowane jako pierwsze, jest zbudowanie stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Ołtarzew zlokalizowanej na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Stacja została uruchomiona na początku tego roku. Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych w Europie stacji transformujących napięcie z 400 kV na 220 kV i 110 kV. Do stacji wprowadzone zostały przebiegające w pobliżu dwie linie sieci dystrybucyjnej 110 kV, cztery linie przesyłowe o napięciu 400 kV i cztery linie przesyłowe o napięciu 220 kV.
Jak informuje inwestor, na pozostałych stacjach realizowane są zawansowane prace budowlane. – Budowę SE Łomża i rozbudowa SE Narew planujemy zakończyć w czwartym kwartale tego roku. Natomiast pozostałe inwestycje stacyjne planuje się sfinalizować do połowy 2015 r. W 2014 roku planujemy też zakończenie budowy linii 400 kV Ostrołęka – Łomża – Narew, a wybudowanie 3 kolejnych nowych linii - w 2015 roku – dodaje.
Nowoczesna sieć linii i stacji obejmie blisko jedną czwartą kraju. Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zwiększy pewność zasilania centralnej i północno-wschodniej Polski oraz umożliwi przesył energii elektrycznej pomiędzy Polską a Litwą, przyczyniając się tym samym do zlikwidowania barier funkcjonowania europejskiego rynku energii oraz Europejskiego Systemu Przesyłowego, poprzez zamknięcie tzw. Pierścienia Bałtyckiego (Baltic Ring).
Na budowę połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa zaplanowano w Programie Infrastruktura i Środowisko ponad 767,8 mln zł.