W połowie lutego Minister Mikołaj Budzanowski oraz podsekretarz stanu w MSP Paweł Tamborski spotkali się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, żeby porozmawiać o mechanizmie działania programu „Inwestycje Polskie”. Wśród przedstawicieli Lewiatana znajdował się między innymi Jeremi Mordasewicz. Zdaniem Mordasewicza, w Polsce istnieją obecnie instytucje, zdolne do finansowania strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, jednak uruchomienie środków, którymi dysponują wymaga zmian w prawie.
Zdaniem eksperta, ważną rolą inwestycji Polskich może być popularyzacja partnerstwa publiczno-prywatnego, jako formy realizacji ważnych projektów. – Sceptycyzm wobec zasad realizacji tego programu osłabia założenie, że inwestycje finansowane w jego ramach, powinny być realizowane w formule PPP. Obecność prywatnego inwestora pozwoli na realną ocenę opłacalności danej inwestycji – ocenia Jeremi Mordasewicz. Jak podkreśla ekspert Lewiatana, w Poslce duże inwestycje realizowane w formule Partnerstwa Publiczno-prywatnego cały czas należą do rzadkości. – Przy ważnych inwestycjach PPP pozwala rozłożyć równomiernie ryzyka rynkowe, prywatni inwestorzy wnoszą know how, publiczni przynoszą stabilność.- Nie możemy jednak wywierać presji na przedsiębiorstwa, skłaniając je do inwestycji w projekty, które są nierentowne. Prywatni inwestorzy muszą sami oceniać, ryzyko i rentowność projektów, w które chcą się zaangażować – uważa Jeremi Mordasewicz.
Ogłoszony w ubiegłym roku przez premiera, Donalda Tuska Program „Inwestycje Polskie” jest już w finalnej fazie przygotowań. Jego celem jest zapewnienie zachowania obecnej dynamiki inwestycji w projekty infrastrukturalne o długim horyzoncie czasu, przy wykorzystaniu atrakcyjnego finansowania, a także uzupełnienie obecnej oferty instytucji finansowych na polskim rynku. Program służy wspieraniu rentownych projektów infrastrukturalnych. Na infrastrukturę komunikacyjną może trafić nawet 30 procent wszystkich dostępnych w jego ramach środków. Kluczowe znaczenie będą miały również projekty z zakresu energetyki i gazownictwa oraz zagospodarowania złóż węglowodorowych (w tym gazu łupkowego). Inne obszary inwestycyjne obejmują infrastrukturę samorządową, przemysłową i telekomunikacyjną.