Blok pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zostanie uruchomiony prawdopodobnie w latach 2027-2029 – wynika z informacji, przekazanych przez Ministerstwo Gospodarki, w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów – podaje PAP.
„W związku z rozwiązaniem przez PGE EJ1 pod koniec 2014 r. umowy z wykonawcą badań lokalizacyjnych i środowiskowych tj. firmą WorleyParsons, wydłużeniu ulegnie proces wyłonienia konkretnych lokalizacji elektrowni jądrowej. To w konsekwencji spowoduje konieczność zmian terminów pozostałych etapów realizacji projektu” –¬ można przeczytać w komunikacie resortu gospodarki.
Ministerstwo informuje również, że w ostatnich dniach otrzymało powiadomienie pisemne z resortu Skarbu Państwa. Wynika z niego, że konieczna jest aktualizacja harmonogramu budowy elektrowni jądrowej, w związku z przesunięciami w pracach inwestora, spółki PGE Energia Jądrowa. Zgodnie z planami inwestora, przekazanie do użytku elektrowni jądrowej ma nastąpić w latach 2027-2029.
Zmiany w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej można wprowadzać co cztery lata, a minister gospodarki ma za zadanie co dwa lata informować o postępach z realizacji projektu. Termin na wprowadzenie poprawek upływa w przyszłym roku. Pierwotne zamierzenia inwestora zakładały, że siłownia powstanie w roku 2019. W międzyczasie „Rzeczpospolita” informowała, że elektrownia będzie gotowa najwcześniej w roku w 2029, a Greenpeace, na podstawie dokumentów inwestora, podawał, że elektrownia jądrowa ruszy dopiero w 2031 roku.
Program inwestycji w energetykę prowadzony przez spółki w nadzorze ministra Skarbu Państwa, opiewa na ponad 100 mld zł do 2020 roku. Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10% udziałów mają Tauron, Enea i KGHM. Szacuje się, że koszty budowy polskiej elektrowni jądrowej pochłoną od 40 do 60 mld zł. Do tej pory nie jest znany natomiast sposób finansowania siłowni – zarówno przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, jak i PGE EJ 1 zakładają znalezienie zagranicznego partnera, współfinansującego inwestycję.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.