Arek Kowalczyk
- Mamy cały czas projekt w Stalowej Woli, który „się liczy”, a już teraz przystępujemy do renegocjacji cen gazu, bo daje nam takie możliwości kontrakt. Jesteśmy więc spokojni również o Łagiszę. Dodatkowo wzmacnia ten projekt fakt wejścia w życie żółtych certyfikatów i to mimo iż nasze założenia zarówno jeśli chodzi o Stalową Wolę jak i Łagiszę zakładają, że projekty te muszą być ekonomiczne bez dodatkowego wsparcia. One tylko podnoszą efektywność – powiedział Dariusz Lubera zapytany o opłacalność inwestycji. Spalanie gazu nowego bloku to ponad 500 mln m3 rocznie.
Tauron dywersyfikuje portfel wytwórczy
20 marca Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy Tauron w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 miliarda złotych, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 milionów złotych. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.
- Tauron dywersyfikuje swój portfel wytwórczy. Finansowanie projektów pozyskujemy z kilku źródeł, to m.in. środki własne, kredyty, emisje obligacji. Mamy nadzieję, że ważnym partnerem dla nas będzie również PIR – powiedział Dariusz Lubera. - Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest m.in. istniejącym i perspektywicznym dużym, na poziomie około 250 MWt., rynkiem ciepła należącym do naszej spółki Tauron Ciepło – wyjaśnił szef Taurona.
Nowy blok zastąpi stare jednostki
Jak powiedział Dariusz Lubera, wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120 MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r. Nowa jednostka spełniać będzie wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu. - Za lokalizacją inwestycji przemawia również wykwalifikowana załoga Elektrowni Łagisza i odpowiednia infrastruktura techniczna niezbędna do produkcji energii elektrycznej i ciepła - zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV itp. W szczycie prac przy budowie nowego bloku w elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób – poinformował Lubera.
- Mamy obecnie 80 proc. źródeł na węglu kamiennym. W 2008 r. było to 90 proc. chcemy w 2020 osiągnąć poziom 60 proc. – poinformował szef Taurona.
---
O inwestycji:
Na inwestycję składa się budowa bloku energetyczny klasy 413 MWe z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Nowa jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy. Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58 proc. sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła. Będzie też spełniał wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto wyposażony zostanie w człon ciepłowniczy o mocy 250 MWt, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MWe.