Największy litewski kolejowy przewoźnik towarowy wraz z ukraińskimi kolejami państwowymi testują nowe połączenie intermodalne między portem morskim w Kłajpedzie a Kijowem przez intermodalny terminal w Kownie. Ładunki w naczepach samochodowych przejechały następnie przez Polskę, by dotrzeć do punktu docelowego 10 listopada.
LTG Cargo i Ukrzaliznytsia we współpracy z NSExpress przetestowały nowe połączenie intermodalne między Litwą a Ukrainą przez Polskę. Naczepy samochodowe, które dotarły do portu morskiego w Kłajpedzie, po dotarciu do terminala intermodalnego w Kownie zostały załadowane z wykorzystaniem modułu road2link, zapewniającego możliwość załadunku bez użycia dźwigów (obsługa odbywa się za pomocą specjalnych lin), do wagonu kieszeniowego, którym dojechały do Polski liniami kolejowym o rozstawie szyn 1435 mm. Z kolei w Polsce wspomniane naczepy samochodowe przeładowano w Mościskach do wagonów szerokotorowych.
Do próbnego przejazdu doszło zaledwie dwa miesiące po tym, jak przedstawiciele LTG Cargo i UZ odbyli spotkanie poświęcone wypracowaniu korzystnych rozwiązań w kontekście przewozów międzynarodowych. – W przypadku transportu drogowego korki mogą obecnie spowodować nieplanowe wydłużenie przejazdu o dwa tygodnie i więcej. Wraz z uruchomieniem nowego połączenia możemy zapewnić naszym klientom szybsze i bardziej niezawodne rozwiązanie w oparciu o transport kolejowy. Możemy dostarczyć naczepy samochodowe z ładunkiem nawet 3 razy szybciej niż w przypadku transportu drogowego – wskazuje Eglė Šimė, CEO w LTG Cargo.
Docelowo w ramach połączenia między terminalem intermodalnym w Kownie a Ukrainą możliwe będą przewozy zarówno z portu morskiego w Kłajpedzie, jak również jakiejkolwiek innej lokalizacji w krajach bałtyckich. Co istotne, przewoźnicy zakładają, że nie będzie występował problem pustych przebiegów – z Litwy na Ukrainę będą mogły być przewożone nawozy, granulaty polietylenowe, czy sól, natomiast w przeciwnym kierunku zboże, materiały budowlane, żywność i napoje. Jak wskazuje LTG Cargo, już dziś między Litwą a Ukrainą funkcjonują regularne połączenia towarowe w ramach trzech międzynarodowych tras z wykorzystaniem przejść granicznych w Polsce – w Dorohusku, Hrubieszowie i Medyce. Przewożone są głównie paliwa i produkty rolne.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.