Rynek Infrastruktury
- Reklamujemy nasz port hasłem „Kultura najwyższych lotów”, dlatego staramy się zapewniać naszym klientom najwyższy standard usług. Uruchomienie galerii we współpracy z dwiema najpoważniejszymi instytucjami muzealnymi w Polsce jest dla nas ogromnym zaszczytem, a dla naszych pasażerów ciekawym miejscem do zobaczenia w czasie pobytu ma lotnisku – zapewnia Radosław Żuk, dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina w Warszawie.
Jako pierwsza otwarta zostanie wystawa pt. „Warszawa ZAchęca” ze zdjęciami, filmami i obrazami prezentującymi historię Warszawy lub wydarzenia, które miały miejsce w tym mieście.
- Wystawa składa się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Tematem, który łączy wszystkie prezentowane dzieła jest Warszawa i jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówi kuratorka wystawy Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek.
Na wystawie obejrzeć można m.in. fotografie Leonarda Sempolińskiego z lat 50., film Joanny Rajkowskiej, wielkoformatowe futurystyczne fotomontaże Kobasa Laksy, fotografie Nicolasa Grospierre’a, obrazy Edwarda Dwurnika oraz Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi.
Podobne galerie funkcjonują w wielu innych portach lotniczych na świecie. Na Schiphol w Amsterdamie od 2002 r. swój oddział ma słynne Rijksmuseum, w którym prezentowane są m.in. oryginalne dzieła holenderskich mistrzów renesansu, np. Rembrandta. Lotnisko w San Francisco proponuje podróżnym aż 20 galerii, w których prezentowane są obrazy i rzeźby z największych amerykańskich muzeów a także prezentacje popularno-naukowe organizowane wspólnie z najlepszymi uniwersytetami. Na Heathrow w Londynie od trzech lat organizowane są pokazy nowoczesnych instalacji w ramach London Design Festiwal. W styczniu br. swoją galerię uruchamia również Vantaa w Helsinkach – potrzebę założenia takiej placówki wskazali sami pasażerowie pytani przez władze portu o pomysły na lepszą i bardziej przyjazną obsługę na lotnisku.