- Zadanie przejęcia przez porty lotnicze obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa upływa w marcu 2013 roku. Władze portu lotniczego im. Chopina planują wprowadzić te przepisy w 2012 roku - powiedział rzecznik. Nowe przepisy są zupełną nowością i podmioty mające świadczyć tego typu usługi dopiero powstają: - Obecnie nie ma nawet na rynku firm, z którymi moglibyśmy podpisać umowę na świadczenie usług ochrony i bezpieczeństwa - przyznaje rzecznik.
Zadanie zapewnienia bezpieczeństwa na lotnisku nie może być powierzone zwykłej firmie ochroniarskiej. Pracownicy służb Ochrony Lotniska będą musieli zdobyć odpowiednie certyfikaty, wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zdobycie uprawnień poprzedzone jest szeregiem szkoleń, zakończonych państwowym egzaminem.
Firmy mogące współpracować z lotniskami w tym zakresie to tzw. SUFO (Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne) - wewnętrzne służby ochrony, które są tworzone na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia z 1997 roku. SUFO tworzone są jako prywatne firmy przez osoby, które uzyskały koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Nadzór nad działalnością specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych sprawuje Komendant Główny Policji.