Justyna Urbaniak
Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 obejmuje m.in. modernizację starej części terminala dworca lotniczego wraz z zakupem niezbędnego sprzętu i wyposażenia, budowę dróg kołowania przy drodze startowej DS-1, przebudowę i modernizację drogi startowej DS-3 oraz przebudowę płyt postojowych PPS-2, PPS-4, PPS-6.
Rozbudowa trwa
Inwestycje realizowana w ramach projektu mają przede wszystkim dostosować parametry bezpieczeństwa i ochrony portu lotniczego do zmieniających się wymogów prawa międzynarodowego, zwiększyć przepustowość operacyjną lotniska i podnieść standard obsługi pasażerów.
Wartość projektu wynosi ok. 560 mln PLN netto, w tym 146,51 mln PLN stanowi kwota dofinansowania z Unii Europejskiej.
– Decyzja Komisji o zatwierdzeniu dofinansowania bardzo nas cieszy. A tym bardziej nam miło, że jest to jedyny projekt w całym działaniu 6.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, do którego Komisja Europejska nie przedstawiła żadnych uwag – komentuje Michał Nowotny, dyrektor Pionu Finansowego Lotniska Chopina.
Kolejne inwestycje w planach
Ale na tym inwestycje lotniskowe się nie skończą. Niedawno przekazano do zatwierdzenia do Urzędu Lotnictwa Cywilnego nowy „masterplan” portu, czyli dokument, który wyznacza kierunki rozwoju portu na najbliższe 25 lat. Dokument zakłada m.in. zwiększenie przepustowości lotniska do 22 mln pasażerów rocznie, czyli dwa razy więcej, niż obecnie. Nowe projekty nie będą już co prawda tak duże, jak obecne, a w większości skupione będą wokół usprawnień komunikacyjnych, jeśli chodzi o dojazd do samego lotniska.
W planach jest rozbudowa strefy postojowej dla samolotów. Zdaniem dyrektora generalnego PPL Michała Kaczmarzyka, niewykluczona jest również rozbudowa jednego z pirsów. Miałby on zostać powiększony o dodatkowe miejsca kontaktowe dla samolotów szerokokadłubowych. Jednak najbardziej kosztowną i skomplikowaną częścią planu jest zmiana układu dojazdowego na lotniska.
Całość zaplanowanych inwestycji ma pochłonąć około 250 mln zł. Konkretne projekty pojawią się już w przyszłym roku.
Między innymi te zagadnienia będą poruszane również w debatach Kongresu Projektantów i Inżynierów, który odbędzie się 10 kwietnia 2025 r. w Warszawie. W agendzie Kongresu znajdą się między innymi pytania do rządu o wsparcie sektora projektowo-nadzorowego, dyskusje na temat roli projektantów i inżynierów w inwestycjach drogowych, analizy efektywności systemu realizacji inwestycji kolejowych, a także debata o relacjach generalnych wykonawców z projektantami. Nie zabraknie również tematów związanych z wojskowością i energetyką.
Tegoroczna edycja Kongresu przyjmie nową, dynamiczną formułę, która obejmuje kameralne dyskusje na scenie, aktywne zaangażowanie publiczności i świeże podejście do moderacji debat, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych paneli dyskusyjnych.