Mariusz W.
Ekologię traktujemy bardzo poważnie jako element odpowiedzialności za lokalne środowisko. Program Airport Carbon Accreditation jest bardzo przydatnym narzędziem, które pomaga zidentyfikować wszystkie źródła emisji zanieczyszczeń a następnie wdrożyć strategię redukcji emisji tych zanieczyszczeń – mówi Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.
Airport Carbon Acreditation obejmuje cztery poziomy zaawansowania. Warszawski port otrzymał certyfikat poziomu pierwszego „Mapping”. Wymagało to przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich źródeł emisji CO2 i innych szkodliwych gazów cieplarnianych, a także poddania się niezależnemu audytowi pod kątem rocznej wielkości emisji.
- To nasz pierwszy krok na tej drodze. Chcemy robić wszystko co w naszej mocy, aby systematycznie zmniejszać negatywne oddziaływanie portu na otoczenie i tak organizować jego pracę, aby środowisko w jak najmniejszym stopniu odczuwało tę działalność – podkreśla Witold Piechota, szef Działu Ochrony Środowiska Lotniska Chopina.
Program Airport Carbon Acreditation (ACA) zainicjowany przez Europejska Radę Lotnisk (ACI Europe) ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami dwutlenku węgla (carbon management) i zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze.
Dotychczas certyfikaty Airport Carbon Acreditation na poziomie „Mapping” otrzymało 78 portów lotniczych z 18 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Budapeszcie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu, Sztokholmie i Wiedniu. Lotnisko Chopina jest pierwszym certyfikowanym portem w Polsce.