Nowy cennik opłat lotniskowych, zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, obowiązuje od 15 grudnia. Stawki podstawowe opłat pozostają bez zmian, na poziomie z 2009 r. Wprowadzonych zostało natomiast wiele nowych zniżek od opłat podstawowych, które mają zachęcać przewoźników do uruchamiania nowych tras z/do Warszawy i zwiększania częstotliwości połączeń na trasach istniejących.
Podwyższono wysokość zniżki od opłaty za lądowanie dla nowej trasy europejskiej w pierwszych dwóch latach od otwarcia połączenia na nowej trasie z 75 proc. do 85 proc. w pierwszym i z 50 proc. do 75 proc. w drugim roku. Wśród nowości pojawiła się również zniżka dla pasażera tranzytowego . Zniżka będzie udzielana jednocześnie ze zniżką dla ruchu krajowego, łącznie obie skumulowane zniżki dla pasażera tranzytowego odlatującego w ruchu krajowym wyniosą tyle, co dla pasażera w ruchu międzynarodowym, tj. 25 proc. w roku 2013 i 50 proc. w latach 2014 i 2015. Nowością jest również zwiększenie zniżki z tytułu wzrostu częstotliwości operacji z 25 proc. do 40 proc. i wprowadzenie zniżki z tytułu wzrostu liczby operacji w ruchu „all cargo” w wysokości 25 proc. od opłaty za lądowanie dla dodatkowych operacji.
Wprowadzono też zniżki z tytułu uruchomienia operacji dla nowej trasy pozaeuropejskiej w ruchu „all cargo” w wysokości 50 proc. w pierwszych dwóch latach i 25 proc. w trzecim roku wykonywania lotów na nowej trasie. Ponadto wyłączono z zakresu usług standardowych usługi zabezpieczenia tankowania statku powietrznego i objęto ją opłatą w wysokości 179 PLN za operację. Wprowadzono również opłaty za dodatkową ochronę statku powietrznego w wysokości 200 PLN za godzinę, za każdego wartownika.
- Rozumiemy trudną sytuację na rynku przewozów lotniczych i dlatego od czterech lat nie tylko nie podwyższamy naszych stawek opłat lotniskowych, ale stale je obniżamy poprzez rozszerzanie systemu zniżek. Wychodzimy w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom linii lotniczych i dostajemy sygnały zwrotne, że taka polityka bardzo im odpowiada. Jednym z efektów tej polityki są m.in. nowe dalekodystansowe połączenia uruchamiane przez przewoźników z Bliskiego Wschodu – mówi Piotr Nalej, dyrektor Biura Handlowego Lotniska Chopina.