Rynekinfrastruktury.pl: Czy istnieje szansa na prywatyzację Lotniska Chopina?
Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu transportu: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej analizuje obecnie możliwości komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze" zarządzającego Lotniskiem Chopina, a więc przekształcenia PPL w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Natomiast decyzja o ewentualnej dalszej jego prywatyzacji będzie zależała od wielu czynników, które powinny uwzględniać przede wszystkim sytuację ekonomiczną oraz przyjęte założenia strategiczne przedsiębiorstwa, jak również sytuację na rynku lotniczym, a w szczególności analizę realnych potrzeb rozwoju przedsiębiorstwa.
Czy są jakieś plany dotyczące wyłączenia Lotniska Chopina z PPL?
- Obecne plany resortu transportu nie obejmują takiego wyłączenia.
Specjaliści mówią o tym, że Lotnisko Chopina powinno zostać przekształcone w jssp, a następnie sprzedane.
- Rozwiązanie uwzględniające początkowe przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę skarbu państwa wydaje się najbardziej przyjazne i optymalne dla administracji rządowej. Wynika z faktu, iż jest to dobrze znany mechanizm przekształcenia, a także forma zarządzania przedsiębiorstwami należącymi do skarbu państwa. Jednocześnie takie rozwiązanie daje dużą elastyczność podjęcia decyzji przez właściwe organy, co do ewentualnej prywatyzacji, a w szczególności sposobu jej dokonania.
- Temat ewentualnej prywatyzacji powinien być podjęty kompleksowo, a sprzedaż PPL inwestorom będzie brana pod uwagę tylko wtedy, gdy państwo będzie miało pewność, że taka transakcja zapewni warunki do efektywnego i zrównoważonego rozwoju, nie tylko samego przedsiębiorstwa, ale również polskiego rynku lotniczego, którego PPL jest istotnym elementem. Przyjęte rozwiązanie powinno zapewnić wartość dodaną dla obywateli korzystających z transportu lotniczego.