Arek Kowalczyk
- To jedna z wiodących litewskich firm – podkreśla Janusz Luks, dyrektor zarządzający CEEP.- Jesteśmy dumni, że tak znakomity partner jest wśród nas. Jesteśmy też przekonani, że razem możemy zrobić więcej – dodaje.
Litgrid jest litewskim operatorem systemu przesyłowego, który utrzymuje stabilną pracę krajowego systemu energetycznego, kontroluje przepływy energii. Spółka jest także odpowiedzialna za integrację litewskiego systemu z europejską infrastrukturą elektryczną i wspólnym europejskim rynkiem energii elektrycznej. Dwie najważniejsze, realizowane obecnie przez litewskiego operatora inwestycje to budowa infrastruktury przesyłowej umożliwiającej połączenia ze Szwecją – NordBalt oraz Polską – LitPol.
Grupę kapitałową Litgrid tworzy: Litgrid operator systemu przesyłowego, Baltpool odpowiedzialny za wymianę i zakupy energii oraz Tetas dostawca urządzeń elektrycznych. - Central Europe Energy Partners jest porozumieniem firm i instytucji z naszej części Europy, które wpływa na całą Europę. Jestem dumny, że ta międzynarodowa organizacja powstała i że skupia firmy i organizacje z sektora energetycznego. Dziś CEEP opracowuje i przedstawia bardzo ważne raporty, które są cenną wskazówką jak równoważyć politykę energetyczną i klimatyczną. I wreszcie, co w czasach kryzysu nabiera niebagatelnego znaczenia pokazuje, jakie „owo oczekiwane równoważenie” będzie miało przełożenie na konkurencyjność gospodarek. Zwłaszcza w naszej części Europy – wyjaśnia prof. Jerzy Buzek
Central Europe Energy Partners od początku swojego funkcjonowania opowiada się za zrównoważeniem polityki klimatycznej i gospodarczej. W nich upatrując jedynej możliwości, aby Europa znów mogła się rozwijać. - Polityka realizacji celów, zwłaszcza w zakresie emisji, CO2 powinna być zmodyfikowana z uwzględnieniem rachunku ekonomicznego i kosztów społecznych, a okres ich osiągnięcia znacznie wydłużony - podkreśla Paweł Olechnowicz, przewodniczący rady dyrektorów CEEP.
- Wierzymy, że jeżeli w Europie ma pozostać silny i konkurencyjny przemysł, najsensowniej byłoby umożliwienie krajom Unii wykorzystywanie najtańszych i najłatwiej dostępnych rodzimych źródeł energii, przy jednoczesnej stabilnej redukcji emisji, CO2 – dodaje Janusz Luks, dyrektor zarządzający CEEP.
CEEP reprezentuje 19 przedsiębiorstw, uczelni i organizacji, z 6 krajów Europy Środkowej, należących do UE.