Rozwój przewozów kontenerowych, optymalizacja wykorzystania wagonów towarowych i systemów ich utrzymania, a także wdrożenie rozwiązań cyfrowych pozwalających zwiększać jakość i wydajność wspólnie świadczonych usług – na tych obszarach ma się koncentrować współpraca między JSC Ukrzaliznycia i polskim operatorem Laude Smart Intermodal. Oba podmioty podpisały memorandum o współpracy.
Porozumienie zostało zawarte podczas międzynarodowych targów Transport Logistic 2023, które odbywały się w Monachium.
Priorytet: przewozy kontenerowe
Rozwój szybkich połączeń pociągów kontenerowych to nie tylko priorytet polityki transportowej i klimatycznej w UE, ale również szansa na rekonfigurację łańcuchów dostaw i zwiększenie ich efektywności w wielu branżach. Współpraca między JSC Ukrzaliznycia i polskim operatorem Laude Smart Intermodal będzie koncentrowała się na trzech głównych obszarach: rozwój przewozów kontenerowych, optymalizacja wykorzystania wagonów towarowych i systemów ich utrzymania, a także wdrożenie rozwiązań cyfrowych pozwalających zwiększać jakość i wydajność wspólnie świadczonych usług.
To bardzo ważny krok w budowaniu nowej stałej sieci połączeń, z jednej strony pozwalającej na eksport ukraińskich towarów na rynki światowe tranzytem przez Polskę, a jednocześnie na dostawę niezbędnych towarów do naszego wschodniego sąsiada. W pierwszej kolejności uruchamiane pociągi kontenerowe połączą ukraińskie terminale w Kijowie, Dnieprze, Charkowie i Odessie, a następnie przez Zamość terminale przeładunkowe w polskich portach morskich – Gdyni i Gdańsku. W drugiej kolejności planowane jest także uruchomienie stałych pociągów z Duisburgiem.
Organizacją przewozów po stronie ukraińskiej zajmuje się JSC Ukrzaliznycia, od granicy Izov/Hrubieszów – firma Laude, która rok temu oddała do użytku terminal intermodalny w Zamościu. To największy terminal intermodalny na granicy z Ukrainą, która pozwala na przeładunek ok. 15000 kontenerów TEU rocznie. Dodatkowym atutem jest jego dostęp do linii kolejowych o dwóch różnych standardach: obowiązującego w UE z rozstawem szyn 1435 mm oraz 1520 mm, który ma sieć kolei ukraińskiej, połączona za pośrednictwem linii kolejowej LHS z terminalem Laude w Zamościu.
Efektywność kosztowa i ekologiczna
Dostrzegając zalety przewozów kontenerowych, firma Laude już kilkanaście lat temu postawiła na rozwój własnego systemu intermodalnego, który wykorzystuje innowacyjne rozwiązania w zakresie jednostek intermodalnych, platform kolejowych oraz ciągników samochodowych o specjalnej lekkiej konstrukcji i platform podkontenerowych. Optymalizacja wykorzystania ładowności kontenerów Laude (nawet do 6 ton więcej) oraz taboru, a także wyeliminowanie potrzeby przeładunku samego towaru podczas całego przewozu, w tym szczególnie na granicy, pozwoli na obniżenie kosztów transportu towarów koleją w relacjach z Ukrainą.
Bardzo ważne jest, iż zastosowane przez Laude rozwiązania techniczne pozwalają uczestnikom łańcucha dostaw uzyskać różnego rodzaju korzyści ekonomiczne i ekologiczne, a także przyczyniają się do zmiany dotychczasowego podejścia w organizacji łańcuchów dostaw, opartym na wykorzystaniu transportu samochodowego. Ma to coraz większe znaczenie w obliczu nowych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw oraz wyzwań geopolitycznych, społecznych, gospodarczych, energetycznych i klimatycznych.
Laude Smart Intermodal to firma wchodząca w skład grupy kapitałowej Laude, inwestująca w zrównoważony rozwój transportu i logistyki. Spółka powstała w 2008 roku i specjalizuje się w organizacji przewozów ładunków w pociągach kontenerowych na terenie Polski, Ukrainy i krajów Unii Europejskiej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.