Rynek Infrastruktury
Akcje huty zostały przekazane spółce w formie dokapitalizowania na ten właśnie cel przez skarb państwa. Umowa podpisana 21 września wejdzie w życie po jej zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie spółek oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. To właśnie ten urząd po dokapitalizowaniu Kompani zobowiązał spółkę węglową do odsprzedania 93,33 procent akcji huty Łabędy, wyznaczając jej na to okres jednego roku.
- Węglokoks jest naszym wieloletnim partnerem handlowym – podkreśliła Joanna Strzelec –Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - To za pośrednictwem tej spółki trafia na eksport większość naszego węgla. Sprzedaż huty Łabędy właśnie Węglokoksowi potwierdza nasze dobre kontakty biznesowe. Partnerstwo oparte na zasadach rynkowych ma szczególne znaczenie w handlu węglem, gdzie konkurencja jest ogromna. Współpraca będzie przynosić nadal bardzo dobre efekty, a przykładem tego mogą być umowy wieloletnie na sprzedaż węgla, pozwalające obu spółkom na opracowanie długofalowych planów inwestycyjnych. Spółki zidentyfikowały także wiele wspólnych przedsięwzięć biznesowych, które w przyszłości mogą być realizowane.
Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoks SA powiedział: - Umowa, którą podpisaliśmy i która wejdzie w życie po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, jest istotna z punktu widzenia interesów strategicznych zarówno Kompanii Węglowej i Węglokoksu, jak również samej huty Łabędy. Jest również potwierdzeniem doskonałej współpracy Kompanii oraz reprezentowanej przeze mnie spółki, a także faktu, że nadal wspólnie będziemy działać na rzecz modernizacji, unowocześnienia, zwiększenia bezpieczeństwa i wzmocnienia pozycji konkurencyjnej polskiego górnictwa węgla kamiennego. W tym „łańcuchu” elementów niezbędnych do osiągnięcia wyznaczonych celów huta Łabędy, jako producent obudów górniczych, odgrywa istotną role. Dzięki wejściu do silnej Grupy Kapitałowej Węglokoksu przed gliwickim zakładem szeroko otwarte zostaną perspektywy rozwoju.
- Transakcja obejmująca hutę Łabędy w praktyce pokazuje korzyści płynące z realizacji podpisanego również dzisiaj porozumienia o współpracy o charakterze strategicznym pomiędzy największym w Unii Europejskiej producentem węgla, jakim jest Kompania Węglowa i największym polskim eksporterem tego surowca – Węglokoksem. Korzyści, jak już wspomniałem, nie tylko dla obu naszych firm, ale całego polskiego górnictwa – dodał Podsiadło.