Arek Kowalczyk
Obecnie trwają ostatnie rozmowy z konsorcjum. Jak informuje PAP, wiceprezes Enei Hubert Rozpędek poinformował dziennikarzy, że podpisanie umowy jest uzależnione od pozyskania gwarancji bankowych przez konsorcjum Hitachi i Polimex-Mostostal. Rozpędek powiedział: „mało prawdopodobny wydaje się scenariusz, że tych gwarancji nie uda się konsorcjum uzyskać” – przytacza słowa wiceprezesa PAP.
Choć 27 sierpnia chińskie konsorcjum CNEEC złożyło do Sądu Okręgowego w Lublinie skargę ws. wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, który dotyczył rozstrzygnięcia przetargu na budowę bloku o mocy do 1000 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Kozienice, to umowa z konsorcjum Polimex-Mostostal i Hitachi może zostać podpisana.
Przypomnijmy, że przetarg na budowę bloku energetycznego o mocy do 1000 MW na parametry nadkrytyczne został rozstrzygnięty pod koniec maja. Konsorcjum Polimex-Mostostal i Hitachi Power Europe okazało się lepsze od konsorcjum China National Electric Engineering Co. Ltd. wraz z China Overseas Engineering Group Co. Ltd. Zwycięzca uzyskał 97,716 punktów w postępowaniu przetargowym, natomiast chińskie konsorcjum 92,063.
Budowa bloku potrwa ok. 5 lat i będzie to najnowocześniejszy w Polsce i w Europie blok opalany węglem kamiennym. Zwiększy on moce wytwórcze elektrowni w Kozienicach o 1000 MW, czyli o 1/3. Moc Elektrowni będzie wynosić blisko 4 tys. MW. Blok w przyszłości może być wyposażony również w instalację do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla.
Nowy blok ma ruszyć w 2017 roku. Jest to pierwsza inwestycja realizowana przez spółkę Enea Wytwarzanie. 25 maja 2012 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do rejestru KRS Enea Wytwarzanie, która zajęła miejsce Elektrowni Kozienice. Spółka będzie zajmować się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w całej Grupie.