Arek Kowalczyk
- Trudno było mi się rozstać z ministrami, którzy mają opuścić rząd. Duża grupa ministrów to rekordziści, jeśli chodzi o długość sprawowania urzędów. To pokazuje, jak wiele wytrzymywali. Chociaż ja wiem, że jak się zostaje ministrem, to nie powinno się oczekiwać współczucia, czy uznania. To bardzo ciężka harówa – powiedział Donald Tusk, premier podczas konferencji nt. rekonstrukcji rządu.
Dotychczasowy wiceminister finansów Maciej Grabowski został nowym ministrem środowiska – poinformował na konferencji Donald Tusk. Grabowski, który zastąpił Marcina Korolca ma się zająć m.in. sprawą gazu łupkowego. - Nasze bogactwa naturalne mogą stać się jeszcze większym bodźcem rozwojowym. Przyspieszenie wydobycia gazu jest moim priorytetem. To zabezpieczy nasz rozwój - powiedział Grabowski, który przez pięć ostatnich lat zajmował się kwestią podatków w Ministerstwie Finansów.
Przypomnijmy, że Marcin Korolec, z funkcji podsekretarza stanu w ministerstwie gospodarki przeniósł się na gabinetu szefa resortu środowiska w listopadzie 2011 r. i zastąpił na stanowisku Andrzeja Kraszewskiego.
Europosłanka prof. Lena Kolarska-Bobińska, która na unijnym forum zajmuje się m.in. kwestią gazu łupkowego została natomiast ministrem szkolnictwa wyższego i nauki. - Polska silna i nowoczesna musi być oparta na badaniach, wiedzy i uczelniach wyższych. Musimy wspólnie ze środowiskami naukowymi dobrze wydawać pieniądze europejskie - powiedziała nowa szefowa resortu.
Donald Tusk przedstawił dziś nowych ministrów w swoim rządzie. Sławomira Nowaka zastąpi Elżbieta Bieńkowska, dotychczasowa minister rozwoju regionalnego, która stanie na czele połączonego Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
---
Maciej H. Grabowski przez 18 lat rozwijał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie od roku 1991 pełnił funkcję wiceprezesa. Zajmował się badaniami nad systemami podatkowymi, transformacją systemów społeczno-gospodarczych, rynkami pracy. W latach 1994-2000 prowadził wykłady na Uniwersytecie Gdańskim. Rozwijał Polskie Forum Strategii Lizbońskiej oraz Polskie Forum Obywatelskie. Brał udział w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015. Od marca 2008 roku w Zespole Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. W listopadzie 2008 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie jest odpowiedzialny za system podatkowy. W latach 2011-2012 członek Komisji Nadzoru Finansowego, a od lutego 2013 Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.
Lena Kolarska-Bobińska zasiada w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Petycji. To profesor socjologii. W okresie 1991–1997 zajmowała stanowisko dyrektora Centrum Badania Opinii Społecznej. Od 1997 sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Spraw Publicznych. Doradzała prezydentom RP: w latach 1992–1995 Lechowi Wałęsie (Komitet Ekonomiczny), w 2001-2005 Aleksandrowi Kwaśniewskiemu (Grupa Refleksyjna), a także pełnomocnikowi rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską. Ukończyła studia na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskiwała kolejno stopnie doktora, doktora habilitowanego z zakresu socjologii, a w 1993 tytuł profesora nauk humanistycznych. W ramach stypendium Forda kształciła się w Stanford University oraz Business School of Carnegie-Mellon University. Jest również członkiem Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.